Refleksje po Uroczystości Trzeciego Maja


NARÓD ODDANY NIEPOKALANEJ


Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski to święto Matki Bożej i naszej Ojczyzny zarazem. Niepokalana jest Matką każdego z nas. Zwracajmy się więc do Niej w słowach gorącej modlitwy:
„Królowo Polski, Ty za nami przemów słowo i miej w opiece Naród cały, niech rozwija się wspaniały nową dojrzałością wiary, która zdolna jest siłą świadectwa przemieniać wszystkie lęki i niepokoje w prawdziwą radość i pokój oraz zanieść ludziom tę nadzieję, którą daje nasze chrześcijańskie powołanie” („Niedziela”, z dn. 2 maja 2004, nr 18).

Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński zawierzył Polskę w szczególny sposób Maryi, Matce naszego Pana. A z kolei: „4 czerwca 1979 r. Jan Paweł II wypowiedział przed Jasnogórską Matką Kościoła znamienny Akt Zawierzenia <> przez który potwierdził wielorakie i wielokrotne oddanie i zawierzenie tak wielkodusznie w tym miejscu nagromadzone, a zwłaszcza Milenijny Akt Oddania z 3 maja 1966 r.” („Niedziela”, jw.).
Dzień ten upamiętnia również datę 3 maja 1791 r., kiedy została ustanowiona przez Sejm Wielki Konstytucja 3 maja. Konstytucja ta normowała (m.in.) podstawowe kwestie ustrojowe i społeczne oraz status prawny jednostki; przyjęto w niej jednolity charakter państwa polskiego (por. „Encyklopedia Katolicka”).

Trzeciomajowe święto…
…przypomina nam o potrzebie pogłębiania wiary i postaw patriotycznych w naszym życiu. Zwłaszcza dziś, gdy wejście Polski do struktur Unii Europejskiej sprawia, że nad naszą Ojczyzną zbierają się ciemne chmury zagrożeń związanych z pokusami liberalizacji wiary i wartości narodowych z jednej strony oraz z poważnymi problemami gospodarczymi z drugiej. Musimy dziś być czujni, aby nam nie wmówiono, że ceną naszej wolności osobistej i dobrobytu ma być brak pełnej suwerenności państwowej. Wolności nie da się budować na niszczeniu niezależności Ojczyzny.
Kontynent Europejski ma korzenie chrześcijańskie. Trzeba więc głosić wiarę w Jezusa Chrystusa i dochować Mu wierności. Niestety, dziś Narody Europy coraz bardziej poganieją. I jakkolwiek wiara katolicka ma charakter powszechny, nie wolno jej wykorzystywać do likwidacji charakteru narodowego poszczególnych państw.
Obecnie, razem z wykorzenianiem wiary, następuje wykorzenianie postaw patriotycznych. Dzieje się to na masową skalę. Europejczycy przestają dostrzegać potrzebę obrony wartości i tradycji swoich Narodów. Postawy patriotycznej wobec własnej Ojczyzny nie zastąpi tzw. „patriotyzm europejski”. Jeśli społeczności danego Narodu, mówiące tym samym językiem, wychowane w tej samej kulturze itd., nie potrafią już niejednokrotnie czuć się członkami jednej wspólnoty narodowej, to tym bardziej nie poczują się członkami tak wielkiego „molocha”, jak Europa (w hierarchii wartości najpierw jest Ojczyzna, a później wspólny kontynent), którego trudno dokładniej określić co do szczegółowych wartości (również wedle znanej zasady, iż „bliższa koszula ciału”, czyli co nas bezpośrednio dotyczy i otacza jest nam bliższe).
To prawda, jesteśmy Europejczykami – i to też jest powód do naszej dumy (przy postawie służby). Ale jeśli przestaniemy czuć się członkami konkretnych Narodów, posiadających konkretny język, konkretną kulturę, konkretną tradycję itd., to tym bardziej nie będziemy umieli czuć się członkami ogólnego zbioru Narodów, jakim jest Europa. Zamianę patriotyzmu narodowego na „patriotyzm europejski” proponują tylko lenie i tchórze, których wcale nie stać na życie patriotyzmem. Polak musi pamiętać, że pozostanie Polakiem tylko wtedy, gdy będzie patriotą własnej Ojczyzny. Nie będąc Polakiem bowiem, nie może być Europejczykiem. Przynależność narodowa to o wiele więcej niż obywatelstwo. Naród tworzą patrioci - jeśli jest inaczej w jakimś stopniu, to - w tym stopniu - godność narodowa jest szargana.
W naszym kraju patriotyzm głęboko zespolił się z wiarą katolicką. Święto Trzeciego Maja przypomina nam o tym. Polska pozostanie Polską tylko wtedy, gdy jej Narodem będą głęboko wierzący, katoliccy patrioci, dla których słowa: „Bóg, honor i Ojczyzna” będą zawsze aktualne.
Tomasz Wilczyński

Dodano dnia 07 May 2004 przez Tomek

32-300 Olkusz, ul. Szpitalna 1.
Tel. Kancelaria: (0-32) 643-15-20; fax (0-32) 647-81-57 Tel. Ks. Proboszcz:(0-32) 643-08-91
e-mail Parafii: bazylika@bazylika.pl
All rights reserved. Copyright © by Bazylika Olkusz 2003.
Graphics by kordian, HTML & PHP by bartm