Uroczystość Św. Andrzeja Ap. w Bazylice


MĄŻ ODWAŻNY WOBEC CIERPIENIA


30 listopada 2005 odbył się odpust ku czci Św. Andrzeja Ap., obchodzony w Bazylice Mniejszej w Olkuszu, jako uroczystość głównego Patrona świątyni. Mszy Św. o godz. 17.00 przewodniczył Ks. Kan. Roman Wojtan, który w tym roku przeżywa 50-lecie swego kapłaństwa. W Eucharystii udział brali też m.in. Księża Kanonicy Kapituły Katedralnej i Olkusko-Pilickiej. Najświętsza Ofiara połączona była z roratami dla dzieci.


Ks. Dziekan Stefan Rogula w słowie wstępnym powiedział, że Ks. Bp Ordynariusz Adam Śmigielski połączył się telefonicznie po godz. 7.00, przekazując wszystkim Księżom Kanonikom, pozostałym Kapłanom i Osobom zgromadzonym w Bazylice, zwłaszcza na uroczystej Eucharystii o godz. 17.00, najserdeczniejsze pozdrowienia. Zapewnił też o swojej duchowej obecności i modlitwie razem z Ks. Bpem Piotrem Skuchą. Nasi Księża Biskupi zostali bowiem przyjęci w tych dniach, razem z innymi Pasterzami Ojczyzny, przez Ojca Świętego Benedykta XVI, podczas trwającej w Rzymie wizyty "ad limina Apostolorum". W ciągu niespełna miesiąca - do połowy grudnia 2005r. - cały Episkopat Polski w trzech grupach odwiedza Rzym, by pokłonić się filarom Kościoła - świętym Apostołom Piotrowi i Pawłowi, których groby znajdują się w Wiecznym Mieście oraz spotkać się z Papieżem i odbyć rozmowy w urzędach Kurii Rzymskiej (chociaż obowiązek odbycia takiej wizyty spoczywa przede wszystkim na biskupach diecezjalnych, to jednak w praktyce wypełniają go zwykle także biskupi pomocniczy jako towarzyszący swym ordynariuszom, a także wszyscy rządcy kościelnych jednostek terytorialnych /np. prefektur, wikariatów czy administratur apostolskich/, nawet jeśli nie są biskupami. Wizyta w swych różnych momentach liturgicznych, duszpasterskich i braterskiej wymiany ma dla biskupa dokładne znaczenie: wzrostu jego poczucia odpowiedzialności jako następcy apostołów i ożywienia jego wspólnoty z Następcą Piotra. Stanowi również szczególną chwilę dla życia tegoż Kościoła lokalnego, umacniając - za pośrednictwem jego własnego przedstawiciela - więzy wiary, wspólnoty i dyscypliny, łączące go z Kościołem Rzymu i całym ciałem biskupim /za: KAI/).
Wcześniej Ks. Bp. A. Śmigielski był osobiście i oficjalnie w Olkuskiej Bazylice 11 września br., sprawując Mszę Św. dziękczynno-błagalną o godz. 16.00, w 25 rocznicę powstania „Solidarności”.
Ksiądz Dziekan w dniu uroczystości parafialnej Św. Andrzeja Ap. powitał również na Mszy Św. Jubilata, Ks. R. Wojtana, a także głoszącego przez cały dzień odpustu homilie Ks. Kan. Józefa Ośródkę oraz wszystkich Księży Kanoników, Księży Proboszczów, Księży Wikariuszy, Siostry Zakonne i wszystkich Wiernych (Mszę Św. odprawiano m.in. w intencji zmarłych Kapłanów z naszej Kapituły). Po słowie powitania wszyscy zebrani modlili się tekstem Nieszporów do Świętego Andrzeja Apostoła.

Witaj krzyżu
W homilii Ks. Kan. J. Ośródka mówił o domu rodzinnym, wskazując następnie na dom, jakim jest kościół, świątynia. Wskazał, że każdy kościół kochamy dlatego, że w nim jest sam Pan Jezus: „I zawsze na polskiej ziemi Kościół był kochany”. Powiedział też, że przed progiem kościoła w Wojkowicach są napisane takie słowa: „Wejdź dobry, wyjdź lepszy” – dzięki temu, że to Chrystus wychowuje w kościele.
Następnie Ksiądz Kaznodzieja zwrócił uwagę na Olkuską Świątynię: „Bazyliko wspaniała, coraz piękniejsza, ile pokoleń przeszło przez Twój próg święty i przed Ołtarzem stawało, by Boga wielbić i prosić o Jego Łaskę. Tyle miłości dałeś Panie Jezu i tyle miłości przez te wieki oddano Tobie”. Wskazał też na malowidła gotyckie i gotycki poliptyk, piękny Ołtarz Św. Jana Kantego, piękny renesansowy Ołtarz Główny z obrazem Św. Andrzeja Ap.
Ksiądz Kanonik ukazał następnie postać Św. Andrzeja Apostoła: „Piękne imię. W języku greckim znaczy: odważny. Mąż odważny”. Św. Andrzej poszedł za Jezusem. Chrystus powołał Andrzeja, gdy łowił ryby, razem z Szymonem. Gdy Pan Jezus poszedł do Nieba, Św. Andrzej głosił Ewangelię. Poniósł męczeńską śmierć w Grecji, przybity do krzyża w kształcie litery „X”. Nie bał się cierpieć ani umierać i podobno mówił tak: „Witaj krzyżu, najsłodsza miłości, idę spokojny i radosny. Jesteś nagrodą mojego życia”. Dziś Św. Andrzej chce nam powiedzieć, byśmy spróbowali go naśladować: „- Bo jak ja poznałem Pana Jezusa, to (…) pobiegłem do Piotra i go przyprowadziłem do Jezusa, a potem natychmiast zostawiłem wszystko i poszedłem za Jezusem”.

Zatrzymaj się…
„Co nas czeka? – kontynuował Ks. Kan. J. Ośródka. – Mówi się, że idzie pogaństwo. A bardzo mądry człowiek powiedział tak: wiek XXI, jeżeli chce przetrwać, musi być wiekiem wiary, inaczej świat zginie i ludzkość zginie. A (…) czytałem w tych dniach: w Niemczech sprzedano sześćdziesiąt kościołów, niektóre zamieniono na piwiarnie, składy mebli, na hale sportowe i domy muzyki”. Ale pewien uczony powiedział w tym kraju, że: „Tylko ślepy sprzedaje latarnię! Bo kościół jest jak latarnia. Jezus jest światłem (…). Ślepi sprzedają latarnie. Ale, Bogu dzięki, nie na polskiej ziemi”.
Krzyż Św. Andrzeja - tak się nazywa – stoi przed każdym przejazdem kolejowym, wskazując, aby się zatrzymać: „Andrzeju Święty z krzyżem pod ramieniem, chcesz nam powiedzieć (…), każdemu z nas: zatrzymaj się i pomyśl jak żyjesz, zatrzymaj się i pomyśl jak wierzysz, zatrzymaj się… czy będziesz umiał jak ja nieść Jezusa innym? (…).
Święty Andrzeju, pomóż (…). W moim sercu, w mojej rodzinie, w tej Parafii, na Polskiej Ziemi, dla Boga, dla Jezusa niech zawsze będą otwarte drzwi”.

* * *

W procesji z darami ofiarowano bukiet kwiatów, album o Słudze Bożym Janie Pawle II, bochen chleba i winogrona oraz chleb i wino eucharystyczne, wraz z prośbą, by Pan Bóg przyjął te dary i uświęcił. Przed błogosławieństwem słowo podziękowania dla wszystkich wygłosił Ksiądz Dziekan; dziękował m.in. Kapłanom, którzy przez cały dzień służyli jako spowiednicy. Złożył też życzenia Jubilatowi, Ks. Kan. R. Wojtanowi z Parafii Bydlin (będącemu na emeryturze kapłańskiej), który następnie złożył wyrazy wdzięczności, mówiąc też kilka słów na temat kapłaństwa – wskazał, iż jest ono potrzebne, nie byłoby Eucharystii bez Kapłaństwa, kapłana, jak też nie mogłoby istnieć Kapłaństwo bez Eucharystii. Później nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo Nim zebranych. Tu również przewodniczył Ksiądz Jubilat.

Dodano dnia 10 Jan 2006 przez Tomek

32-300 Olkusz, ul. Szpitalna 1.
Tel. Kancelaria: (0-32) 643-15-20; fax (0-32) 647-81-57 Tel. Ks. Proboszcz:(0-32) 643-08-91
e-mail Parafii: bazylika@bazylika.pl
All rights reserved. Copyright © by Bazylika Olkusz 2003.
Graphics by kordian, HTML & PHP by bartm