Trzecia sesja I Synodu Diecezji Sosnowieckiej


DOSKONAŁOŚĆ I ŚWIADECTWO
(Część 3)
Pierwszy Synod Diecezjalny obradował dnia 23 października 2004 w trakcie Trzeciej Sesji Plenarnej w Parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. Przewodniczącym obrad był Ks. Bp Ordynariusz Adam Śmigielski.

Ostatni, czwarty projekt dokumentu, prezentowany na Sesji (XII-ty całego Synodu) – Duszpasterstwo Młodzieży - przygotowany przez Komisję Redakcyjną (zawierający 10 punktów), przedstawił Ks. dr Paweł Brańka.

Działalność Duszpasterstwa Młodzieży
Projekt zawiera następujące zagadnienia: punkt 1 to krótki wstęp teologiczny; w punktach od 2 do 5 pobieżnie zarysowano struktury Duszpasterstwa Młodzieży na szczeblu diecezjalnym (wymieniono tu: Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, dekanalni duszpasterze dzieci i młodzieży, a także pomocą służy Fundusz Młodzieżowy, Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży „KANA”, Młodzieżowy Dom Rekolekcyjny w Grabowej); punkty od 6 do 10 dotyczą parafialnego Duszpasterstwa Młodzieży (autorzy projektu dokumentu zwracają tu uwagę na Liturgiczną Służbę Ołtarza, Ruch Dzieci Maryi, Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, a także różne grupy nieformalne, tworzenie świetlic parafialnych, duszpasterskie wykorzystanie takich wydarzeń jak rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, wyjazdy wakacyjne, piesze pielgrzymki, Światowe Dni Młodzieży - obchodzone na szczeblu diecezjalnym w katedrze w Niedzielę Palmową, Fora Młodzieży, festiwale, zawody sportowe, konkursy i olimpiady) - por. „Biuletyn Synodalny”, nr13 – Październik – 2004.
Ks. P. Brańka przypomniał, że w 2001 r., w ramach prac synodalnej Komisji ds. Młodzieży, we współpracy z katedrą psychologii i etyki Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, opracowano kwestionariusz najistotniejszych wyborów współczesnej młodzieży, zawierający 36 pytań dotyczących hierarchii wartości, autorytetów, życia religijno-moralnego oraz najważniejszych problemów egzystencjalnych młodzieży. Wykorzystując ten kwestionariusz, przeprowadzono badania na reprezentatywnej grupie młodzieży (683 osoby) w wieku od 17 do 19 lat, zamieszkującej różne części naszej Diecezji i uczęszczającej do różnych typów szkół. Uzyskany w ten sposób materiał badawczy wykorzystano częściowo do opracowania konspektów pięciu spotkań – katechez, opublikowanych w n-rze 8 „Biuletynu Synodalnego” z października 2002 roku. Katechezę tę przeprowadzono następnie w ramach zajęć szkolnych w większości szkół średnich naszej Diecezji. W szesnastu spośród dwudziestu dwóch dekanatów naszej Diecezji, zostały powołane Młodzieżowe Zespoły Synodalne. Owocem ich obrad była specjalna sesja, która odbyła się 10 grudnia 2002 r. Uczestniczyło w niej ponad stu młodych ludzi, którzy przekazali wiele cennych sugestii i wniosków, bardzo ważnych dla Duszpasterstwa Młodzieży w perspektywie najbliższych lat (dokument świadczący o zaangażowaniu i pracy Młodzieżowych Zesp. Synodalnych znajduje się w archiwum Synodu – liczy 140 stron).
Końcowym etapem pracy Komisji ds. Młodzieży była prezentacja 35-cio stronicowego projektu dokumentu pt.: „Młodzież Diecezji Sosnowieckiej na progu trzeciego tysiąclecia”. Dokument ten został przyjęty przez Komisję Główną Synodu, podczas obrad, 18 marca 2003 r.
Podsumowując, Ksiądz Prelegent przypomniał, że oprócz oficjalnych dokumentów, które czasem są „suche”, nie zawsze zrozumiałe, pozostanie cała sfera bardzo głębokich przemyśleń, pracy i zaangażowania ludzi, którzy do końca są bezimienni. Powiedział też: „Mamy nadzieję, że w odniesieniu do młodzieży Synod ten był przede wszystkim znaczącym wydarzeniem duszpasterskim (…). Kończy się etap projektów i dyskusji. Nadchodzi czas działania”.

Obrady podsumowane
Po przedłożeniu każdego z dokumentów i dyskusji, odbywało się głosowanie członków Synodu nad omawianym dokumentem. Po prezentacji wszystkich dokumentów nastąpiło podsumowanie obrad i ogłoszenie wyników głosowania.
W głosowaniu odnośnie dokumentu 1-go – Duszpasterstwo Ogólne w Diecezji – udział brało 95 osób (tyle samo członków Synodu głosowało przy pozostałych dokumentach), za przyjęciem dokumentu były 82 głosy, za przyjęciem ze zmianami 6, za odrzuceniem 5, wstrzymała się od głosowania 1-na osoba, 2 głosy były nieważne. A więc w zasadzie dokument przez członków Synodu został przyjęty.
W dokumencie pt. Posługa Katechetyczna za przyjęciem – 83 osoby, za przyjęciem ze zmianami – 8, za odrzuceniem – 3, wstrzymała się od głosowania 1-na osoba (dokument przyjęty).
Przy dokumencie 3-cim – Duszpasterstwo Rodzin – za przyjęciem opowiedziały się 82 osoby, za przyjęciem ze zmianami 11 członków Synodu, za odrzuceniem 2 osoby (dokum. przyjęty).
Gdy chodzi o dokument Duszpasterstwo Młodzieży, za przyjęciem głosowały 63 osoby, za przyjęciem ze zmianami 10, za odrzuceniem 18, wstrzymały się 4 osoby. Dokument został przyjęty, biorąc pod uwagę Prawo Kanoniczne (a więc wszystkie dokum. przyjęto).


Później słowo do zebranych wygłosił Ksiądz Biskup Ordynariusz, Przewodniczący obrad synodalnych. Powiedział m.in. iż przeciętnie 20-25% wiernych chodzi do kościoła (czasem 15%) i: „Musimy sobie uświadomić, że tym sytuacjom powinniśmy (…) sprostać, w takiej mierze, w jakiej możemy”, poprzez postawy duszpasterzy (kapłani) i dawanie świadectwa wszędzie tam, gdzie jesteśmy (wszyscy wierzący): „Pan Jezus ogłosił Ewangelię i możemy zapytać, ilu chrześcijan zna tę Ewangelię?”, w jaki sposób przestrzegany jest Dekalog?
Ksiądz Biskup przypomniał, że zwołany przed trzema laty Synod zakończy się, według prognoz, dnia 11 grudnia br. o godz. 10.00 w Katedrze. Później Pasterz Diecezji podziękował wszystkim obecnym i wszystkim Księżom pracującym w Komisjach przygotowujących poszczególne dokumenty, Komisji Redakcyjnej, Sekretariatowi Synodu, Księdzu Biskupowi Piotrowi, Księdzu Kanclerzowi za prowadzenie obrad, osobom relacjonującym (projekty dokumentów) i tym, które przyczyniły się do tego, aby można mieć dokumenty w ręku, a także Ks. Kan. Stanisławowi Gajewskiemu, Proboszczowi Parafii pw. Św. Maksymiliana w Olkuszu, który przygotował pomieszczenia do obrad (i zaprosił na obiad uczestników Synodu po obradach). Kościół tej Parafii ma relikwie Dzieci z Fatimy, błogosławionych Franciszka i Hiacynty – zauważył Ksiądz Biskup. Podziękował również wszystkim obecnym, gdyż ich przybycie – zauważył - świadczy o zaangażowaniu lokalnego Kościoła Diecezji Sosnowieckiej.
Ks. Bp A. Śmigielski zachęcał też do ciągłego studium, nie tylko tych dokumentów, ale i innych. Spostrzegł również, że: „Ojciec Święty (…) nam wskazuje drogę, którą mamy iść”, a jest to droga nieraz wbrew pewnym ustalonym regułom. Jan Paweł II: „Idzie do świata. Kto by przypuszczał, że on pójdzie np. do Asyżu i spotka się z przedstawicielami innych religii”. Nieraz tak zwani „pobożni” katolicy (ale nic nie rozumiejący czasami): „Zżymają się na Ojca Świętego, że on podaje rękę, że spotyka się z (…) buddystami” czy z członkami innych religii wschodnich, azjatyckich. A Jan Paweł II, na oczach całego świata, np. w 1997 r., na zgromadzeniu ekumenicznym, wchodził w kontakt ze wszystkimi. Ojciec Święty stale nas wzywa do tego, byśmy wciąż wstawali i szli („Wstańcie, chodźmy” – to, co napisał w swojej ostatniej pozycji książkowej): „Nie wstańmy i siedźmy”. Misja – czy to kapłańska, czy osób świeckich, zaangażowanych w życie Kościoła: „Polega na tym, ażebyśmy ciągle szli i ciągle się doskonalili. Nie tylko siebie, ale tak samo dawali świadectwo na zewnątrz”, odnośnie najrozmaitszych płaszczyzn naszego życia.
Na zakończenie Ksiądz Biskup Ordynariusz udzielił zebranym błogosławieństwa.

Oprac. Tomasz Wilczyński

Dodano dnia 14 Nov 2004 przez Tomek

32-300 Olkusz, ul. Szpitalna 1.
Tel. Kancelaria: (0-32) 643-15-20; fax (0-32) 647-81-57 Tel. Ks. Proboszcz:(0-32) 643-08-91
e-mail Parafii: bazylika@bazylika.pl
All rights reserved. Copyright © by Bazylika Olkusz 2003.
Graphics by kordian, HTML & PHP by bartm