INGRES I KONSEKRACJA BISKUPA SOSNOWIECKIEGO


NAJWYŻSZEMU BOGU ODDAJMY CHWAŁĘ

W Bazylice Katedralnej w Sosnowcu odbył się, 28 marca 2009 o godz. 12.00, Ingres i Święcenia drugiego Biskupa Sosnowieckiego, którym został Ks. Prałat dr Grzegorz Kaszak. Eucharystii przewodniczył, głosił homilię i był głównym konsekratorem Ks. Kardynał Józef Glemp, Prymas Polski. Współkonsekratorami byli: Ks. Abp Stanisław Nowak, Metropolita Częstochowski oraz Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski. Kapłanami asystującymi: Ks. Prałat Włodzimierz Skoczny, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie i Ks. Robert Kaszak, kapłan Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, brat Ks. Bpa G. Kaszaka. W uroczystości Ingresu i Konsekracji nowego Pasterza Diecezji Sosnowieckiej udział brali m.in.: Ks. Prał. Dziekan Stefan Rogula, Proboszcz z Bazyliki Mn. pw. Św. Andrzeja Ap. w Olkuszu, a także księża i wierni olkuskich i okolicznych Parafii.

Ks. Bp Nominat Grzegorz Kaszak wchodził do Katedry Sosnowieckiej na uroczystą Eucharystię w procesji. Po drodze zatrzymał się i pomodlił przy grobie Śp. Ks. Bpa Adama Śmigielskiego, swego poprzednika. My również nie zapominajmy o modlitwie w intencji pierwszego Biskupa naszej Diecezji: „Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci…”.

Rozpoczęcie Uroczystości
Następnie uczestnicy procesji weszli do Katedry. Tu słowo wprowadzenia wygłosił Ks. Bp Piotr Skucha, dotychczasowy Administrator Diecezji Sosnowieckiej. Powitał on zebranych, wśród których, obok Prymasa Glempa, Kard. Dziwisza i Abpa Nowaka, znaleźli się m.in.: Ks. Kard. Ennio Antonelli, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny; Ks. Kard. Franciszek Macharski; Ks. Abp Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski w Polsce; Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski. Obecni byli też prezbiterzy Kościoła Szczecińskiego i Sosnowieckiego, ojcowie, księża (wg charyzmatów zakonnych) i siostry zakonne, osoby konsekrowane, delegacje senatorów, parlamentarzystów, władze i służby szczebla rządowego i samorządowego – także z Olkusza – jak również rodzice i najbliższa rodzina Ks. Bpa G. Kaszaka, goście z Choszczna i wierni Diecezji Sosnowieckiej. Ks. Bp P. Skucha zapewnił Księdza Biskupa Nominata o modlitwie Diecezjan w intencji nowego Pasterza Diecezji. Zwrócił się także do wiernych, wobec Biskupa Nominata: „Módlmy się za Niego, aby ten nowy czas, który jest wszystkim nam dany i zadany, był wypełniony dobrymi uczynkami, które zaprowadzą nas do zbawienia. Biskupie Grzegorzu – powiedział następnie – jesteśmy gotowi do współpracy”.
Później Ks. Kanclerz Zbigniew Książek odczytał Komunikat Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, Kardynała Bertone, w którym zapewniał on o duchowej obecności w tym wielkim wydarzeniu Biskupich Święceń oraz o swojej modlitwie. Według rytu Święceń Biskupa Diecezjalnego, jako kolejny punkt programu uroczystości, nastąpiło przedstawienie Dekretu o Nominacji Stolicy Apostolskiej Kolegium Konsultorów Diecezji Sosnowieckiej, a następnie publiczne odczytanie tego pisma. Ten dokument Kongregacji do spraw Biskupów był pierwszą wiadomością o naszym nowym Pasterzu – z 4 lutego 2009.
Po odczytaniu Ewangelii przywołano Ducha Świętego, Parakleta, aby Apostolski Mandat został przekazany Prezbiterowi Grzegorzowi, a zebrani, by doświadczyli tego, że w Kościele trwa Łaska Pięćdziesiątnicy. Odśpiewano Hymn do Ducha Świętego. Następnie Ksiądz Elekt stanął przed Księdzem Prymasem, wraz z asystującymi mu kapłanami i jeden z nich, Ks. Rektor W. Skoczny, poprosił w imieniu Kościoła Sosnowieckiego o udzielenie święceń Nominatowi, Ks. Prał. G. Kaszakowi. Znakiem dokonywania tego Obrzędu jedności z Kościołem Powszechnym było odczytanie tłumaczenia bulli Benedykta XVI, czyli uroczystego pisma z okrągłą papieską pieczęcią.

Z radością przyjmijcie naszego Brata
Następnie w rozumienie tajemnicy tych święceń wprowadziło zebranych Słowo Księdza Prymasa. Powiedział on wówczas m.in., że Jezus Chrystus posłał 12 Apostołów, aby napełnieni mocą Ducha Świętego głosili Ewangelię i „gromadząc wszystkie ludy w jednym Kościele uświęcali je i kierowali nimi. By ten urząd posługiwania przetrwał do końca świata, Apostołowie wybrali sobie pomocników i przez nałożenie rąk przekazywali im dar Ducha Świętego, otrzymany od Chrystusa, udzielając im pełni Sakramentu Święceń. W ten sposób, z pokolenia na pokolenie przechodziła pierwotna tradycja przez nieprzerwane następstwo biskupów, a dzieło zbawienia trwa i rozwija się aż do naszych czasów. W biskupie, otoczonym swoimi prezbiterami, jest wśród Was obecny sam nasz Pan Jezus Chrystus, który stał się Kapłanem na wieki (…). Przez mądrość i roztropność biskupa sam Chrystus prowadzi Was w doczesnej pielgrzymce do wiecznego szczęścia. Z radością zatem przyjmijcie naszego Brata, którego my, biskupi, przez nałożenie rąk włączamy do naszego kolegium. Szanujcie Go, jako sługę Chrystusa i szafarza Bożych Misteriów, któremu powierzono głoszenie prawdziwej Ewangelii, przez posługę Ducha i Sprawiedliwości. Pamiętajcie o Słowach Chrystusa, który powiedział do Apostołów: - Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi, lecz kto gardzi Mną, gardzi Tym, który Mnie posłał” (za: Radio Maryja).
Później Ks. Kard. Glemp w homilii zaznaczył, iż żadna instytucja prawa naturalnego i Bożego nie jest dziś tak atakowana, jak wspólnota małżeńska i rodzinna, stąd „na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o apostolstwo diecezjalne – należy postawić rodzinę. Jest ona nie tylko „kolebką przyszłego pokolenia”, ale i szkołą miłości i współpracy między ludźmi. Prymas Polski wspomniał też 17-letnią historię diecezji sosnowieckiej i wizytę Jana Pawła II w Sosnowcu 14 czerwca 1999 r.”. Ksiądz Kardynał „podkreślił, że pojedyncza diecezja nie pozostaje w izolacji. Jej najbliższą więzią jest metropolia – w przypadku diecezji sosnowieckiej to metropolia częstochowska, z potężną opieką Matki Bożej Jasnogórskiej”. Metropolie objęte są wspólnotą biskupów Konferencji Episkopatu, których, żyjących, jest aktualnie w Polsce ponad 130. Biskupi stanowią kolegium wielkiego wzajemnego zaufania. „To się nie podoba wrogom Kościoła. Dlatego tak liczne ataki. W okresie minionym”, który nazwano „okresem błędów i wypaczeń”, nękano duchownych w sposób nachalny. I dlatego pozostały w kilkunastu wypadkach świadectwa słabości – ale nie przestępstwa. Nękających perfidnie agentów nie wspomina się. Przypomnijmy sobie proces nad Chrystusem. Jakie wtedy wysuwano oskarżenia pod adresem Syna Bożego.
„„To wielka radość, że nowy Brat wchodzi do kolegium biskupów. To wielkie wydarzenie nie tylko dla Kościoła lokalnego, ale i powszechnego. Przyjmijcie z radością nowego Biskupa, waszego przyjaciela i ojca” - zaapelował do wiernych” Ksiądz Prymas (za: Radio Maryja, „Niedziela Sosnowiecka” nr 14/2009).

Obrzęd Święceń Biskupich
Podczas konsekracji Główny Szafarz Święceń publicznie zapytał dziewięciokrotnie Elekta o jego pragnienie życia wiarą i o gotowość wypełniania zadań biskupa aż do końca życia, na co Ks. Grzegorz Kaszak odpowiedział: - chcę - (8 razy) i na koniec: - chcę z Bożą pomocą. Podczas śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych Elekt, Ks. Prał. G. Kaszak, upadł przed Panem Bogiem na twarz (w postawie prostracji). Zgodnie z tradycją sięgającą Apostołów, przez gest włożenia rąk Główny Szafarz Liturgii - Ksiądz Prymas - i wszyscy obecni Księża Biskupi przekazali następnie Ducha Świętego Nominatowi. Po czym dwaj diakoni trzymali nad głową Święconego rozłożoną księgę Ewangelii. Ewangeliarz symbolizuje Pana Jezusa, którego Ojciec, mocą Ducha Świętego, ustanowił jedynym i wiecznym Kapłanem. Wypowiedziano wówczas Modlitwę Konsekracyjną, której najważniejsze słowa mówili wspólnie wszyscy Księża Biskupi. Zawierała ona błaganie, aby Bóg Ojciec wylał na Elekta, Ks. G. Kaszaka, bogactwo tego samego Ducha, który zstąpił na Chrystusa. Ks. Prymas J. Glemp namaścił następnie głowę nowo wyświęconego Biskupa Świętym Krzyżmem. Później były tzw. obrzędy wyjaśniające Sakrament Święceń. Ksiądz Biskup dr Grzegorz Kaszak otrzymał Ewangelię (co symbolizuje przekazanie jej treści), pierścień (znak prawdziwej wiary oraz zewnętrzny wyraz zaślubin biskupa z Kościołem, którego jest pasterzem – by strzec od skażenia Bożą Oblubienicę, tj. Kościół Święty), mitrę (symbol jedności Starego i Nowego Testamentu) i pastorał (symbol wiary, którą biskup interpretuje – znak komunikowania Dóbr Niebieskich, znak odradzającej Łaski – znak urzędu pasterskiego posługiwania). Obrzędy święceń zakończyło zaproszenie nowo wyświęconego Pasterza przez Księdza Prymasa, aby po raz pierwszy zasiadł na Katedrze, czyli swoim biskupim tronie, nad którym umieszczony został herb Księdza Biskupa Ordynariusza Grzegorza Kaszaka i jego dewiza z hasłem posługi: „Facere voluntatem Tuam” („Czynić wolę Twoją”); po czym do nowego Biskupa podeszli przedstawiciele Diecezji. Potem Biskupi przekazali Ks. Bpowi G. Kaszakowi pocałunek pokoju.
W Słowie na zakończenie, dziękując zebranym, Ks. Bp Grzegorz Kaszak zauważył m.in.: „Mówi się – i to słusznie – że nasza ukochana polska ziemia posiada liczne skarby. Ale jest na ziemi skarb niezwykły i jedyny, dzięki któremu nasza Ojczyzna przybliża się do Nieba. Tym skarbem jest polski kapłan (…). Umiłowani w Chrystusie Panu, drodzy Diecezjanie. Po ogłoszeniu mojej nominacji na biskupa sosnowieckiego padło pod moim adresem wiele ciepłych i serdecznych słów. Wszystkie traktuję jako kredyt zaufania, za który bardzo, ale to bardzo, dziękuję. Nadchodzi teraz czas, aby ten kredyt spłacać. Jak to zamierzam uczynić? Poprzez miłość skierowaną do każdego z Was bez wyjątku. Niech wyrazem mojej miłości będzie codzienna modlitwa, którą będę zanosił do Boga w Waszych intencjach. Wszystkich bardzo serdecznie pozdrawiam i mówię: Bóg Wam zapłać”. Na koniec Ksiądz Biskup pozdrowił tych, którzy byli w modlitewnej łączności dzięki Radiu Maryja, telewizji TRWAM i telewizji Silesia. Podziękował za transmisję i dodał: „Wszystkich radiosłuchaczy Radia Maryja i telewidzów telewizji TRWAM i telewizji Silesia niech Pan Bóg ma w Swojej opiece”. - I to, co się wydarzyło niech będzie ad maiorem Dei Gloriam. Amen (artykuł oprac. na podst.: TV TRWAM, Radio Maryja, „Niedziela Sosnowiecka” nr 14/2009 – dziękuję też osobom, które pomogły mi w zbieraniu niektórych materiałów).

Tomasz Wilczyński

Dodano dnia 12 Sep 2009 przez Jarek

32-300 Olkusz, ul. Szpitalna 1.
Tel. Kancelaria: (0-32) 643-15-20; fax (0-32) 647-81-57 Tel. Ks. Proboszcz:(0-32) 643-08-91
e-mail Parafii: bazylika@bazylika.pl
All rights reserved. Copyright © by Bazylika Olkusz 2003.
Graphics by kordian, HTML & PHP by bartm