XIII Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę


WŚRÓD PIĘKNA PRZYRODY
(Część 2)

Drugiego dnia pielgrzymki, 10-go sierpnia rano, po nocy spędzonej pod zamkiem obok Ogrodzieńca, pielgrzymi rozpoczęli kolejny dzień pątniczego trudu, przechodząc do pobliskiego Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej, gdzie odbyła się Eucharystia.

Przy słonecznej pogodzie, Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię Ks. Prałat Jerzy Pawlik – Delegat Episkopatu Polski do spraw Koordynacji Ruchu Pielgrzymkowego, miłośnik przyrody i autor wielu szlaków turystycznych. W Sanktuarium powitał pielgrzymów jego Kustosz i Opiekun, Gospodarz Miejsca, Proboszcz, Ks. Kan. Józef Podkowa. Zauważył on m.in., iż Sanktuarium to jest miejscem zgromadzeń wielu pielgrzymów; już w roku 1817 gromadziło się tu blisko dwa tysiące osób. W 1862 r. ostatni dziedzic zamku Ludwik Kozłowski ufundował obraz MB Częstochowskiej, który umieszczono na skale. Ten obraz znajduje się w kaplicy sanktuaryjnej.
Obecnie istniejąca kaplica została wybudowana w 2000 roku – Jubileuszowym, a poświęcenia jej dokonał Ks. Bp Ord. Adam Śmigielski w święto MB Matki Kościoła. Miejsce to otrzymało również błogosławieństwa Ojca Świętego, Ks. Bpa Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej, a także Prymasa Polski Ks. Józefa Kardynała Glempa, który przesłał je w tym roku na Uroczystość Przemienienia Pańskiego (ponieważ minął rok od pobytu Księdza Prymasa w tym miejscu podczas zlotu harcerzy, skautów z Europy i świata – nawet z Kanady).
Ksiądz Kanonik odczytał błogosławieństwo Prymasa: „Wszystkim pielgrzymom i czcicielom Przenajświętszej Maryi Panny, którzy w Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej zawierzają swoje życie i proszą o potrzebne Łaski z serca błogosławię. Józef Kardynał Glemp, Prymas Polski.”

Orli lot pątniczego szlaku
Ksiądz Prałat w homilii zauważył: „Księga przyrody, tego stworzenia, które Pan Bóg powołał do istnienia, wskazuje nam na Stwórcę, na Boga samego”. A Ojciec Święty powiedział: „Żebyśmy czcili Stwórcę, podziwiając przyrodę (…).
I gratuluję Wam, pielgrzymi olkuskiej pielgrzymki, że wędrujecie <> Jury Krakowsko-Częstochowskiej (…). Gratuluję Wam tej możliwości, że idziecie świątynią przez Pana Boga zbudowaną (…).
Mamy nie nadaremno na mapie Tatr naszych wyznaczony szlak: Orla Perć. Wy chyba wiecie, czym się orzeł odróżnia od kury. Kura tak (chodzi) po ziemi, prawda, dziobie, szuka ziarenek (niektórzy mówią, że to szmal). A orzeł, właśnie inaczej niż kura, wznosi się wysoko i orlim lotem przezwycięża bariery. I Wy, kochani Pątnicy (…) zdecydowaliście się – naturalnie wiedzie Was wasz Baca, Ksiądz Januchta – (iść) szlakiem orlich gniazd (nie kurzych jamek…), bo stać Was na orli lot”.

Respektując bogactwo przyrody
Następnie Ks. J. Pawlik powiedział: „Jesteśmy (…) w świątyni poświęconej Matce Bożej Skałkowej. Macie przed sobą skałki (…). Na tych skałkach zbudowano szesnaście twierdz obronnych, nazywając je <>, żeby broniły rubieży Rzeczypospolitej w wiekach średnich (…).
I wielka to rzecz jest, że nie kto inny, tylko Dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego prosił, żeby opublikować artykuł o wartościach religijnych pielgrzymowania <> (…). Bo my chcemy uwielbiać Stwórcę, Boga samego, który (…) tę przyrodę powołał do istnienia (…). To jest świątynia zbudowana przez samego Pana Boga (…). Jan Paweł II (…), w tym roku w szczególny sposób zwraca nam uwagę na szacunek, na respektowanie bogactwa przyrody. Wiemy co to znaczy respektować porządek na dworcu kolejowym – na który peron który pociąg ma wjeżdżać – to jest respektowane. I Papież nas chce nauczyć tego respektowania przyrody (prawa natury i samej natury), bo” czyniąc to: „uwielbiamy jej Stwórcę (…).
Kiedy, jako przewodnik tatrzański, szkolę przyszłych kandydatów na przewodników, zawsze w Tatrach prowadzę ich na miejsce, gdzie leżą trzy nieżywe świstaki (…). Urocze stworzonka (…). Ludzie je uśmiercili (…) i to własną bezmyślnością”, wyrzucając niedojedzone konserwy w krzaki.
„Są pielgrzymki, które większość swojego pątniczego szlaku prowadzą lasami (…). I te pielgrzymki idąc, uczą się, podziwiają to piękno przyrody i wielbią Stwórcę, samego Pana Boga”.
Ponieważ Ksiądz Prałat wyruszył później dalej, do innych grup pielgrzymich, Główny Kierownik Pielgrzymki Sosnowieckiej, Ks. H. Januchta, poprosił, w imieniu pątników, by Ksiądz Prałat pozdrowił od całej pielgrzymki wszystkie grupy pielgrzymkowe, do których jeszcze zawita. Ksiądz Prałat przekazał z kolei pozdrowienia dla pątników od innych pielgrzymek.
Z tego miejsca pielgrzymka wyruszyła już w pełnym komplecie grup. A więc dołączyły poprzedniego dnia wieczorem: grupa zielono-czarna razem z przewodnikiem Ks. Krzysztofem Miśtą; zielona z Ks. Wiesławem Żmiją, jako przewodnikiem. Rozpoczynała pielgrzymowanie grupa biała, gdzie przewodnikiem był Ks. Wiesław Wróbel.
Oprac. Tomasz Wilczyński




















Dodano dnia 25 Sep 2004 przez Tomek

32-300 Olkusz, ul. Szpitalna 1.
Tel. Kancelaria: (0-32) 643-15-20; fax (0-32) 647-81-57 Tel. Ks. Proboszcz:(0-32) 643-08-91
e-mail Parafii: bazylika@bazylika.pl
All rights reserved. Copyright © by Bazylika Olkusz 2003.
Graphics by kordian, HTML & PHP by bartm