Ojciec Redemptorysta w Bazylice olkuskiej


DROGA DOJRZEWAJĄCEJ WIARY

27 stycznia br. w naszej Bazylice homilie głosił Ojciec Bogdan Bańdur CSsR. Po Mszach św. można było nabyć pozycje książkowe jego autorstwa.


Na początku homilii o. Bańdur powiedział m.in., iż łączy się w bólu z osobami przeżywającymi niedawną tragiczną śmierć pilota, który zginął wraz z innymi w katastrofie samolotu (w Mirosławcu), prosząc, by Pan Bóg dał siłę w tych niełatwych chwilach.

Nawracajcie się
Przypominając myśli z Ewangelii dnia (Mt 4, 12-23), Ojciec Redemptorysta zauważył: - Jedno bardzo charakterystyczne słowo wypowiada dziś do nas Chrystus – „nawracajcie się. Temu nawróceniu niech towarzyszy wiara, bowiem Królestwo Boże się zbliża, Królestwo Boże jest pośród nas. Chcemy nawracać się (…). Nie jest to dla nas sprawa jakaś jednorazowa”, to jest proces pewnego dojrzewania i wzrastania. Inaczej myślimy jako dzieci, jako młodzi ludzie, później jako rodzice… . Bóg daje nam czas. I różne sytuacje także do nas przemawiają w sposób mocny - jak choćby to wydarzenie katastrofy lotniczej – sytuacje, które dla wielu z nas są momentem zastanowienia. Te różne wydarzenia, bolesne i radosne, są zaproszeniem ze strony Pana Boga, zaproszeniem osobistym, poprzez nasze sumienia, do refleksji, do pewnego postępu w sprawach wiary, miłości i nadziei.
Mówiąc o nawróceniu możemy ująć to inaczej - poprzez wskazanie: „że potrzeba nam wszystkim kształtowania swojego sumienia”, by ono było wciąż prawe. Bo sumienie to jest wewnętrzne prawo, które odkrywamy w sobie i powinniśmy być mu posłuszni, jego głos słyszymy (jakimś dźwiękiem): to czyń, tego unikaj.

Szczęśliwi, którzy słuchają Słowa i wprowadzają je w życie
Co nam pomaga w kształtowaniu prawego sumienia?: Słowo Boże, Słowo mądrości, Słowo, które jest Światłem. Chrystus nam pomaga, bo przecież Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami. Tym wszystkim, którzy przyjęli to Słowo, dało moc, by się stali dziećmi Bożymi. To pierwsze takie zasadnicze, podstawowe nawrócenie nastąpiło w Chrzcie, później Sakrament Spowiedzi (Pokuty), Pierwszej Komunii (Eucharystii), Bierzmowania, inne Sakramenty.
Chrystus mówi: nie samym chlebem żyje człowiek, ale wszelkim Słowem, które pochodzi z ust Pana Boga. Apostoł Paweł powie: wiara rodzi się ze słuchania – tym, co się słyszy jest Słowo Boże. A sam Chrystus stwierdza także: błogosławieni, szczęśliwi, radośni ci, którzy słuchają Bożego Słowa i wprowadzają w życie – bo w ten sposób pełnią wolę Bożą. O to wszak się modlimy: „bądź wola Twoja, jako w Niebie, tak i na ziemi”.

Sumienie i dary Ducha Świętego
Następnie ojciec B. Bańdur wskazał, że na drodze kształtowania prawego sumienia wspierają nas dary Ducha Świętego. Choćby dar mądrości – to jest trzeźwe i bardzo realne patrzenie na nasze życie – w kategoriach ziemskich, ale także i w kategoriach wiecznych. To jest odpowiednia hierarchia wartości, wskazująca – że to, co przemija nie jest nigdy dla nas Bogiem, to nam tylko pomaga, ułatwia życie. I człowiek o prawym sumieniu, człowiek mądry, gdy również będzie o ludzkich sprawach decydował – czy o polityce, czy o ekonomii – będzie w sposób mądry, uczciwy to czynił, mając na względzie – jak Papież mówił w parlamencie – dobro wspólne. Wiele braków jest w tym względzie.
Natomiast te dary, to nie jest jakaś siła fizyczna ani pewna poprawność polityczna – że tak mówimy, jak „wiatr zawieje”. Dar Ducha to jest odwaga: powiedzieć nie, gdzie trzeba powiedzieć nie; tak, gdzie trzeba powiedzieć tak. Albo dar pobożności – to nie jest nic innego, tylko życie po Bożemu, po myśli Boga, po linii Jego Przykazań.

Kościół uczy życia chrześcijańskiego
Co nam jeszcze pomaga w kształtowaniu prawego sumienia?: nauczanie Kościoła. To Kościół z woli Chrystusa Pana, mocą Ducha Świętego mówi o Bogu, o Jezusie Chrystusie, o Krzyżu, Odkupieniu, o tym, że nas Bóg zaprasza do Nieba.
To Kościół uczy nas o człowieku i jego godności od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. I w tym świetle jakże dziwnie brzmią, Kochani, te tendencje o inżynierii genetycznej czy zapłodnieniu in vitro – szeroki to temat, nadaje się na wykład monograficzny. Te wszystkie aspekty trzeba dobrze zrozumieć i uświadomić sobie, że to jest jak gdyby jakaś wyrafinowana aborcja. Kościół uczy nas jak powinno wyglądać życie chrześcijańskie przed ślubem, w narzeczeństwie, w małżeństwie, w rodzinie, kwestia wychowania dzieci, kwestia życia politycznego i ekonomicznego. Wszędzie jest miejsce na Boga, jest miejsce na uczciwość, na prawdę, na szacunek dla drugiego człowieka, na sprawiedliwość.

Przykład świętych
Kształtowanie prawego sumienia (widzimy) w nawracaniu się – kontynuował Ojciec. - W tym procesie pomaga nam także, Kochani, przykład ludzi wielkich – świętych, błogosławionych. Ale trzeba i spojrzeć na wspaniałych ludzi pośród nas: rodzice, chrzestni, rodzina, która doprowadziła nas do wiary. To przecież ludzie prawego sumienia: nasi rodzice, nauczyciele, katecheci, duszpasterze. Chociaż doświadczali słabości, ale szli w jakąś (właściwą) stronę, jakąś drogą.
A jakże nie przywołać na pamięć wspaniałej dla całego Kościoła i świata postawy sługi Bożego Jana Pawła II, jakże nie przywołać na pamięć postawy błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty, czy sługi Bożego kardynała Wyszyńskiego, czy ks. Jerzego Popiełuszki, Apostoła św. Andrzeja – Patrona tej Parafii czy Apostoła św. Bartłomieja, o którym Chrystus mówi: to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu. O św. Janie Chrzcicielu mówi Chrystus: spośród narodzonych nie ma większego od niego. Albo (też), Słowo Boże Pismo Święte mówi o świętym Józefie, człowieku uczciwym i sprawiedliwym, człowieku prawego sumienia.

Dziesięć Słów
W kształtowaniu naszego wnętrza, w nawracaniu sprzyja nam Dekalog, Prawo, które dał nam kiedyś Bóg, te dziesięć Słów, dziesięć krótkich zdań: szanuj Boga, kochaj Go całym umysłem, sercem – to znaczy o Nim myśl, stawiaj Go na pierwszym miejscu. Ale gdy Chrystus mówi o miłości Boga i człowieka, to w hierarchii praktycznej (doczesnej – przyp.TW), będzie na pierwszym miejscu człowiek: cokolwiek uczyniliście jednemu z potrzebujących – mówi Chrystus – mnieście uczynili. Czy też takie Przykazania jak nie zabijaj, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa, nie kłam – przecież to jest Prawo dane człowiekowi i dla dobra człowieka.
Chrystus fundament starego prawa, Przykazanie miłości Boga i człowieka, czyni fundamentem dla nowych czasów, Nowego Testamentu, potwierdzając zarazem jego słuszność w Starym Testamencie. Przecież te Przykazania tworzą fundament naszego życia osobistego i w małżeństwie, i w rodzinie, w parafii, w szkole, w pracy, w życiu politycznym i ekonomicznym. I każdy człowiek, który to prawo burzy, przekracza, który nie utrzymuje pewnego ładu i porządku – te podstawowe rzeczy niszczy – niszczy siebie. A więc Chrystus w takich kategoriach wzywa nas do nawrócenia i do wiary. Bo Królestwo Boże jest pośród nas, Królestwo Prawdy, sprawiedliwości i dobra. I trzeba sobie życzyć, by go było dużo pośród nas.

Ewangelizacja przez media
Ojciec Redemptorysta wskazał też na pracę kapłanów i misjonarzy oraz, od prawie dwudziestu lat, na możliwości ewangelizowania, kształtowania sumień ludzkich poprzez media. „I przecież ten pomysł, inicjatywa Ojca Tadeusza Rydzyka jest godna uwagi. Słowo Boże dociera aż na krańce ziemi. Ale dzięki drugiemu człowiekowi z tego środowiska – ojcu Leszkowi Gajdzie, który jako prowincjał odważnie, zdecydowanie, po męsku powiedział tak dla tych wszystkich inicjatyw. Idą nowe czasy, nowe możliwości – dlaczego Ewangelia Chrystusa ma być nie głoszona? Owszem, Bóg tylko doskonałe rzeczy czyni, to, co ludzkie ma pewne ślady ludzkiej słabości (…).
Jesteśmy wdzięczni tym osobom, a także i temu środowisku, które wydało takich ludzi. I dziękujemy wam za modlitwę, za wsparcie materialne, za ofiarowane cierpienie, a przede wszystkim, że się tymi sprawami interesujecie. Wiele tutaj ciepłych słów usłyszałem na temat ojca Tadeusza Rydzyka, o. Leszka Gajdy. Kiedyś pracowałem z ojcem Gajdą w Warszawie, z o. Tadeuszem w Toruniu. Teraz jestem we Wrocławiu”. Ale będę miał okazję spotkać się niebawem, „przekażę pozdrowienia i miłe słowa z waszej strony”. Raduje to, że wierni słuchają prawdy i uświadamiają sobie jak powinno wyglądać życie chrześcijańskie. Apostołujemy także poprzez książkę, poprzez modlitewnik, poprzez jakiś artykuł.

Będziesz czytał Biblię



Ojciec B. Bańdur powiedział też o możliwości nabycia dwóch książek jego autorstwa, które można było zakupić po Mszach św. Książki pt.: „Jezus w dialogu z człowiekiem” – bo Bóg zawsze z nami rozmawia, dialoguje, daje nam czas, byśmy dali dobrą odpowiedź słowem, ale przede wszystkim życiem. I książki: „Wysławiam Cię, Ojcze” - zawierającej modlitwy i pieśni inspirowane Biblią.
Na koniec Ojciec zachęcił, by oprócz wielu książek, które mamy w domowych biblioteczkach i które czytamy – bo nie jest najlepiej z czytelnictwem czy prasy, czy książek religijnych - nie zabrakło jednej, najważniejszej, tej, w której ukryty jest sekret, tajemnica mówiąca o sprawach Bożych i ludzkich, o naszym powołaniu i przeznaczeniu do Nieba, to jest Pisma Świętego. I właśnie „Jezus w dialogu z człowiekiem” jest zaproszeniem do tego, by Słowem Bożym się modlić. „Wysławiam Cię, Ojcze” – kiedyś po Soborze, dobre czterdzieści lat temu, papież Paweł VI, mówiąc o należytym kształtowaniu Kultu Maryjnego, nazywa Maryję Matką, Dziewicą Słuchającą. I zauważ: - wspaniały, doskonały wzór dla całego Kościoła, wszystkich ludzi wierzących, każdego z nas, jak należy Słowa Bożego słuchać i nim żyć. - Następny tytuł, jaki Papież nadaje Matce Bożej, to Dziewica Matka Modląca się tym Słowem Bożym. I znów mówi: - wspaniały, cudowny wzór dla całego Kościoła, dla ciebie i dla mnie. Tego chcemy sobie nawzajem życzyć, by Słowo Boże nie tylko czytać, ale nim się modlić.
„Pierwszy kościół, który spotykam podczas mej pracy, jako księdza misjonarza (…) – powiedział Ojciec Redemptorysta - to wasza świątynia i Bazylika, że ma, Kochani, jakgdyby „tabernakulum” dla Słowa Bożego. Tak było (…) we wcześniejszych wiekach. Chcemy się karmić Słowem Bożym i Ciałem Chrystusa Pana”. Bo św. Hieronim mówi: - znajomość Biblii, to znajomość Boga. Znajomość Ewangelii, to znajomość Chrystusa, to znajomość także samego siebie. Człowiek nie zrozumie świata, tego, co go otacza, co się zdarza bez Chrystusa, bo On jest Kluczem do zrozumienia wszystkiego. I w Piśmie Świętym o tych wielkich sprawach, ważnych, świętych, niebieskich mamy powiedziane. Dlatego tu cytuję słowa dziadka Romana Brandstaettera, które tak brzmią: - Będziesz Biblię nieustannie czytał, będziesz ją kochał więcej niż rodziców, więcej niż mnie, nigdy się z nią nie rozstaniesz. Gdy się zestarzejesz, dojdziesz do przekonania, że wszystkie książki jakie przeczytałeś w życiu są tylko nieudolnym komentarzem do tej jednej, jedynej Księgi. – Życzę wam i sobie takiej tęsknoty za Słowem Bożym, żebyśmy wszyscy w sposób umiejętny, mądry nim się karmili.
* * *
We Mszy św o godz. 17.00, której przewodniczył ks. Stanisław Wyka, modlitwą o wieczne światło objęto wszystkich pilotów (20 osób, w tym wojskowych najwyższych szarży), którzy zginęli 23 stycznia 2008 w katastrofie samolotu w Mirosławcu - Wieczny odpoczynek racz im dać Panie… . Wśród nich jest śp. podpułkownik Zdzisław Cieślik – w tej olkuskiej Świątyni ochrzczony, tutaj też został pobłogosławiony jego związek małżeński i tutaj zapowiedziano jego pogrzeb. Zwrócono się też z gorącą prośbą o modlitwę w intencji zmarłego Olkuszanina, jak również o wytrwanie w trudnych dla jego najbliższych i całej rodziny doświadczeniach.
ps. dziękuję za pomoc w zbieraniu materiału do artykułu Wojciechowi Olejnikowi. Bóg zapłać!
Tomasz Wilczyński

Dodano dnia 20 Apr 2009 przez Jarek

32-300 Olkusz, ul. Szpitalna 1.
Tel. Kancelaria: (0-32) 643-15-20; fax (0-32) 647-81-57 Tel. Ks. Proboszcz:(0-32) 643-08-91
e-mail Parafii: bazylika@bazylika.pl
All rights reserved. Copyright © by Bazylika Olkusz 2003.
Graphics by kordian, HTML & PHP by bartm