Czerwiec poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusowemu


Czerwiec to miesiąc poświęcony czci Najświętszego Serca Jezusowego. Kult ten powstał w Kościele w XVIII w., zatwierdzony przez papieża Klemensa XIII (1765) na prośbę biskupów polskich.
Mistycy średniowieczni szerzyli wśród wiernych nabożeństwo do Męki Pańskiej, a szczególnie do Ran Chrystusowych. Na rozwój kultu Serca Jezusowego wpływali asceci i mistycy. Odkrywali moc Najświętszego Serca podczas medytacji i rozważań życia Zbawiciela, zwłaszcza Jego bolesnej męki i śmierci.

Myśli o Sercu Jezusowym możemy znaleźć w różnych modlitewnikach.
Z plejady autorów poruszających tę tematykę wysuwa się na czołowe miejsce Kasper Drużbicki (1590—1662) –teolog i pisarz jezuicki, którego wkład w rozwój kultu Serca Jezusowego w naszym kraju jest imponujący. Ksiądz Drużbicki w swojej książce „Serce Jezusa ogniskiem serc” objaśnia głęboki sens uwielbienia Najświętszego Serca Zbawiciela. Podaję fragment jego „Westchnienia do Serca Jezusowego”:
„Serce Jezusa, obym Cię poznał i ukochał.
Pragnął i pożądał.
Wysławiał i w Tobie się rozpalił.
Ciebie poszukiwał, znalazł,
Objął i posiadał.
Wszedł do wnętrza Twego
i w Nim zamieszkał.
Do Ciebie przylgnął i nigdy
rozłączonym nie został.
Zniszczał dla siebie
a w Tobie trwał na wieki…”
W czasach nowożytnych nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusowego wzięło szczególny impuls z Francji—w Paray-le-Monial, gdzie skromna zakonnica wizytka Maria Małgorzata Alacoque, w ogrodzie klasztoru, otrzymała dar nadzwyczajnych objawień. Łaska ta związana jest z niezwykłym apostolstwem, jakie jej Pan powierzył: cześć i rozsławienie tajemnicy miłości Najśw. Serca.
Św. Maksymilian Maria Kolbe powiedział: „wszystko, co mnie otacza jest aktem miłości Najświętszego Serca Jezusowego. Obym stał się użytecznym narzędziem rozszerzenia się błogiego Królestwa Najświętszego Serca Jezusa.”
Życzenie zostało spełnione. Męczennik bunkra głodowego zwyciężył miłością.
Warto też przytoczyć fragment wypowiedzi papieża Jana XXIII, który tak mówił: „Nic lepiej nie naświetli i nie ożywi kultu jaki oddajemy Chrystusowi, od rozmyślania o Nim i wzywania Go w potrójnym blasku Jego Imienia, Serca i Krwi.”
Na zakończenie pragnę przytoczyć fragment listu pasterskiego ks. arcybiskupa metropolity Karola Wojtyły na dwusetną rocznicę ustanowienia święta Najświętszego Serca Pana Jezusa z dnia 11 czerwca 1965 r. oto ten fragment:
„ Szczególny wzrost nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa był widoczny podczas ostatniej wojny. Wojna bowiem jest z jednej strony bolesnym doświadczeniem niezliczonych serc ludzkich, skądinąd zaś trzeba szukać jej korzeni w tym wielorakim złu, jakie drzemie na dnie ludzkich serc. Na tym tle staje się w pełni zrozumiałe i przejmujące zarazem to wołanie do serca Zbawiciela: „Serce Jezusa, w pokoju i pojednaniu nasze, zmiłuj się nad nami!”
Wołanie to przypomniał nam pośrednio Ojciec św. Paweł VI w swej encyklice na miesiąc maj. Zalecał w niej szczególne nasilenie modlitw Matki Najświętszej o dokonanie dzieła Soboru – ale także i o pokój. Niechże modlitwy te przez Maryję trafią do Jezusa, którego Serce jest pokojem i pojednaniem.
W miesiącu czerwcu we wszystkich kościołach polskich uczestniczymy w nabożeństwach ku czci Najświętszego Serca Jezusowego.

Piotr Zyś

Dodano dnia 27 May 2006 przez Tomek

32-300 Olkusz, ul. Szpitalna 1.
Tel. Kancelaria: (0-32) 643-15-20; fax (0-32) 647-81-57 Tel. Ks. Proboszcz:(0-32) 643-08-91
e-mail Parafii: bazylika@bazylika.pl
All rights reserved. Copyright © by Bazylika Olkusz 2003.
Graphics by kordian, HTML & PHP by bartm