VI Niedziela Wielkiego Postu – Palmowa, czyli Męki Pańskiej - 01.04.2007
W poniedziałek, 02 kwietnia, cały Kościół wspomina drugą rocznicę odejścia do domu Ojca Jana Pawła II. O Jego rychłą beatyfikację i kanonizację błagać będziemy Pana Boga podczas Mszy świętej o godz.18.00. Zapraszamy do licznego udziału. W przedsionkach bazyliki możemy nabywać specjalne znicze, które można zapalić przed papieska płytą na zewnątrz lub w swoim domu o godz.21.37- godzinie śmierci Sługi Bożego.

Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień. W szczególny sposób przeżyjemy Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania.
a) WIELKI CZWARTEK – dzień ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii. Koncelebrowana Msza święta rozpocznie się o godz.18.00. Po jej zakończeniu nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia zwanego ciemnicą. Zostanie on przygotowany w kaplicy Loretańskiej. Adoracja będzie trwała do godz.22.00. Tego dnia powinniśmy jak najliczniej przystąpić do Stołu Pańskiego. Osobom, zwłaszcza starszym, które nie będą mogły uczestniczyć we Mszy świętej wieczornej, będzie udzielona Komunia święta o godz.7.00 i 8.00.
b) WIELKI PIĄTEK – dzień przeżywania Męki i zbawczej śmierci Jezusa Chrystusa. O godz.16.00 przeżyjemy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, po czym rozpocznie się liturgia, ( ok.g.17.30), podczas której będziemy mogli przyjąć Komunię świętą. Adoracja będzie trwała przez całą noc. Gorzkie Żale prześpiewamy po przeniesieniu Pana Jezusa do ołtarza wystawienia zwanego Grobem Pańskim. O godz.21.30 zapraszamy na czuwanie młodzież oraz wszystkich chętnych. Od godz.23.00 do 24.00 modlitewnemu czuwaniu będzie przewodniczyć grupa pielgrzymkowa żółto-niebieska.W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły wszystkich od 18 do 60 roku życia. Nie ma żadnej dyspensy. Polega on na powstrzymaniu się od spożywania potraw mięsnych i przyjmowaniu pokarmów trzy razy dziennie, w tym raz do syta. Do puszek możemy złożyć ofiarę na kwiaty do Bożego
Grobu. Ofiary składane podczas adoracji krzyża przeznaczymy na utrzymanie katolickich miejsc kultu w Ziemi Świętej.
Dar żywności możemy składać do kosza ustawionego przed ołtarzem św. Antoniego.
Niech dzień śmierci Pana Jezusa będzie dla nas dniem świętym. Świętujmy go w naszych rodzinach.
c) WIELKA SOBOTA – przeżywamy tajemnicę przejścia Chrystusa ze śmierci do życia, oraz prawdę o naszym w niej uczestnictwie, począwszy od chrztu świętego. Liturgia rozpocznie się o godz.19.00. Prosimy zabrać ze sobą świece. Zachęcamy wszystkich do zachowania tego dnia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych do Mszy wieczornej. Adoracja w Wielką Sobotę będzie trwała do godz.19.00 - godziny rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej.
Poświęcenie pokarmów: w bazylice od godz.9.00 do 16.00. W terenie: jeden kapłan: o godz.10.00 – Sikorka, o godz.10.30 – Rabsztyn, o godz. 11.00 – Podgrabie, Czarny Las i Bogucin Mały;
drugi kapłan: o godz.10.00 – Wiśliczka, o godz.10.30 – Sieniczno, o godz.11.00 – Olewin;
trzeci kapłan: od godz.10.00 – Żurada, począwszy od Kolonii I.
d) NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO- procesja rezurekcyjna rozpocznie się o godz.6 00. Następna Msza święta będzie o godz.8.30.

W dni Triduum Paschalnego można uzyskać odpust zupełny. Warunki
uzyskania odpustu będziemy przypominali w poszczególne dni.

W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę o godz.7.00 będziemy wspólnie dmawiać modlitwy Kościoła: Godzinę Czytań i Jutrznię. Zapraszamy do udziału w tej modlitwie.

Spowiedź święta w Wielkim Tygodniu: w poniedziałek, wtorek i środę w godzinach rannych i po południu od godz.17.00. W Wielki Czwartek i w Wielką Sobotę w godzinach rannych, a w Wielki Piątek do godz.9.00.

Przy balustradzie zostały umieszczone relikwie Głównego Patrona naszej parafii św. Andrzeja Apostoła. Będziemy mieli okazję modlić się do Niego i ucałować relikwie. Wspomnijmy także śp. Ks. Zygmunta, który przekazał je do bazyliki.

Kancelaria parafialna będzie czynna do Wielkiej Środy włącznie.

Okazją do złożenia jałmużny postnej jest nabycie za 5 złotych chleba miłosierdzia. Nie jest to oczywiście cena chleba, ale jałmużna złożona dla biednych. Chleb przypomina wrażliwość naszego serca na potrzeby innych. Rozprowadzają je członkowie Caritas w przedsionkach kościoła. Chlebki przynosimy do poświęcenia w Wielką Sobotę.

Warto mieć w swoim domu w okresie Świąt Wielkanocnych prasę katolicką, która zamieszcza wiele głębokich przemyśleń. W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy płytę z najpiękniejszymi pieśniami na Triduum Paschalne. Z tej racji cena ostatniego numeru wynosi 4,50 zł.