XIII Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Przy słonecznej pogodzie, Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię Ks. Prałat Jerzy Pawlik – Delegat Episkopatu Polski do spraw Koordynacji Ruchu Pielgrzymkowego, miłośnik przyrody i autor wielu szlaków turystycznych. W Sanktuarium powitał pielgrzymów jego Kustosz i Opiekun, Gospodarz Miejsca, Proboszcz, Ks. Kan. Józef Podkowa. Zauważył on m.in., iż Sanktuarium to jest miejscem zgromadzeń wielu pielgrzymów; już w roku 1817 gromadziło się tu blisko dwa tysiące osób. W 1862 r. ostatni dziedzic zamku Ludwik Kozłowski ufundował obraz MB Częstochowskiej, który umieszczono na skale. Ten obraz znajduje się w kaplicy sanktuaryjnej.
Obecnie istniejąca kaplica została wybudowana w 2000 roku – Jubileuszowym, a poświęcenia jej dokonał Ks. Bp Ord. Adam Śmigielski w święto MB Matki Kościoła. Miejsce to otrzymało również błogosławieństwa Ojca Świętego, Ks. Bpa Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej, a także Prymasa Polski Ks. Józefa Kardynała Glempa, który przesłał je w tym roku na Uroczystość Przemienienia Pańskiego (ponieważ minął rok od pobytu Księdza Prymasa w tym miejscu podczas zlotu harcerzy, skautów z Europy i świata – nawet z Kanady).
Ksiądz Kanonik odczytał błogosławieństwo Prymasa: „Wszystkim pielgrzymom i czcicielom Przenajświętszej Maryi Panny, którzy w Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej zawierzają swoje życie i proszą o potrzebne Łaski z serca błogosławię. Józef Kardynał Glemp, Prymas Polski.”
Orli lot pątniczego szlaku
Ksiądz Prałat w homilii zauważył: „Księga przyrody, tego stworzenia, które Pan Bóg powołał do istnienia, wskazuje nam na Stwórcę, na Boga samego”. A Ojciec Święty powiedział: „Żebyśmy czcili Stwórcę, podziwiając przyrodę (…).
I gratuluję Wam, pielgrzymi olkuskiej pielgrzymki, że wędrujecie <> Jury Krakowsko-Częstochowskiej (…). Gratuluję Wam tej możliwości, że idziecie świątynią przez Pana Boga zbudowaną (…).
Mamy nie nadaremno na mapie Tatr naszych wyznaczony szlak: Orla Perć. Wy chyba wiecie, czym się orzeł odróżnia od kury. Kura tak (chodzi) po ziemi, prawda, dziobie, szuka ziarenek (niektórzy mówią, że to szmal). A orzeł, właśnie inaczej niż kura, wznosi się wysoko i orlim lotem przezwycięża bariery. I Wy, kochani Pątnicy (…) zdecydowaliście się – naturalnie wiedzie Was wasz Baca, Ksiądz Januchta – (iść) szlakiem orlich gniazd (nie kurzych jamek…), bo stać Was na orli lot”.
Respektując bogactwo przyrody
Następnie Ks. J. Pawlik powiedział: „Jesteśmy (…) w świątyni poświęconej Matce Bożej Skałkowej. Macie przed sobą skałki (…). Na tych skałkach zbudowano szesnaście twierdz obronnych, nazywając je <>, żeby broniły rubieży Rzeczypospolitej w wiekach średnich (…).
I wielka to rzecz jest, że nie kto inny, tylko Dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego prosił, żeby opublikować artykuł o wartościach religijnych pielgrzymowania <> (…). Bo my chcemy uwielbiać Stwórcę, Boga samego, który (…) tę przyrodę powołał do istnienia (…). To jest świątynia zbudowana przez samego Pana Boga (…). Jan Paweł II (…), w tym roku w szczególny sposób zwraca nam uwagę na szacunek, na respektowanie bogactwa przyrody. Wiemy co to znaczy respektować porządek na dworcu kolejowym – na który peron który pociąg ma wjeżdżać – to jest respektowane. I Papież nas chce nauczyć tego respektowania przyrody (prawa natury i samej natury), bo” czyniąc to: „uwielbiamy jej Stwórcę (…).
Kiedy, jako przewodnik tatrzański, szkolę przyszłych kandydatów na przewodników, zawsze w Tatrach prowadzę ich na miejsce, gdzie leżą trzy nieżywe świstaki (…). Urocze stworzonka (…). Ludzie je uśmiercili (…) i to własną bezmyślnością”, wyrzucając niedojedzone konserwy w krzaki.
„Są pielgrzymki, które większość swojego pątniczego szlaku prowadzą lasami (…). I te pielgrzymki idąc, uczą się, podziwiają to piękno przyrody i wielbią Stwórcę, samego Pana Boga”.
Ponieważ Ksiądz Prałat wyruszył później dalej, do innych grup pielgrzymich, Główny Kierownik Pielgrzymki Sosnowieckiej, Ks. H. Januchta, poprosił, w imieniu pątników, by Ksiądz Prałat pozdrowił od całej pielgrzymki wszystkie grupy pielgrzymkowe, do których jeszcze zawita. Ksiądz Prałat przekazał z kolei pozdrowienia dla pątników od innych pielgrzymek.
Z tego miejsca pielgrzymka wyruszyła już w pełnym komplecie grup. A więc dołączyły poprzedniego dnia wieczorem: grupa zielono-czarna razem z przewodnikiem Ks. Krzysztofem Miśtą; zielona z Ks. Wiesławem Żmiją, jako przewodnikiem. Rozpoczynała pielgrzymowanie grupa biała, gdzie przewodnikiem był Ks. Wiesław Wróbel.
Oprac. Tomasz Wilczyński