Pielgrzymi z Flaibano w Olkuskiej Bazylice
Tomasz Wilczyński: - Proszę opowiedzieć o współpracy, zawiązanej między Parafią z Flaibano, a Parafią w Olkuszu, dotyczącej zwłaszcza wymiany pielgrzymkowej.
Ksiądz Giuseppe Brochetta: - Ksiądz Piotr gościł trzy razy z Pielgrzymami we Flaibano. Pierwszy raz, gdy jechali na rowerach do Rzymu na Rok Święty, później na pogrzeb Ojca Świętego Jana Pawła II i następnie, w drodze na grób Ojca Świętego. Wtedy przejeżdżali przez Flaibano. Wszyscy ludzie przyjęli ich tam pierwszy raz bardzo chętnie, gorąco i serdecznie, a nie wiedzieli, co z tego wyniknie. Ksiądz Piotr zaprosił nas, żebyśmy przyjechali do Polski. I odpowiedzieliśmy, przyjeżdżając.
T.W.: - A jak jest planowana możliwość dalszej współpracy?
Ks. G.B.: - Jak tylko będzie możliwe dalsze nawiązywanie kontaktu, przyjaźni. Wymieniać się można zdjęciami, listami. Nie jest powiedziane, że Pielgrzymi z Flaibano nie wrócą tutaj. Albo Wy przyjedziecie do Włoch. Jak będziecie mieć tylko okazję. Np. kiedy będzie Beatyfikacja Ojca Świętego.
T.W.: - Jak wygląda sytuacja włoskich parafii, zwłaszcza gdy chodzi o powołania?
Ks. G.B.: - W Diecezji Friuli jest ciężka sytuacja, podobnie jak w ogóle we Włoszech. Jeden, dwóch księży w roku jest wyświęcanych. W prowadzeniu parafii pomagają grupy osób świeckich. Ci ludzie są spontaniczni, żywi, tacy ciepli, naprawdę wspaniali. Dzięki nim parafia jest ożywiona. Uczą, nauczają katechezy.
T.W.: - Jak wyglądało doczesne pożegnanie Ojca Świętego Jana Pawła II w Księdza Parafii?
Ks. G.B.: - Wszyscy byli poruszeni, niektórzy pojechali do Rzymu. W Parafii celebrowano z tej okazji Mszę Świętą z udziałem Władz Miasta Flaibano. Kościół pełny był ludzi. We Flaibano mieszka około tysiąca mieszkańców. Poza tym nasza Parafia obejmuje również dwie mniejsze miejscowości.
T.W.: - Dziękuję bardzo. Szczęść Boże! Bóg zapłać.
Ks. G.B.: - Dziękuję.

Rozmawiał Tomasz Wilczyński