Święto górników w Olkuskiej Bazylice
W Olkuskiej Bazylice powitał zebranych Ks. Dziekan Stefan Rogula, Proboszcz Parafii przy Bazylice. Następnie pozdrowił obecnych Ksiądz Biskup Ordynariusz. Zwracając się do górników powiedział: „Przede wszystkim modlę się do (…) wspaniałej, przepięknej i uroczej Patronki Waszej, ażeby się stale wstawiała za Wami”.
Na silnym fundamencie
W Ewangelii tego dnia usłyszeliśmy słowa Pana Jezusa: „Nie każdy, który Mi mówi <> wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie”. Każdego, kto słów Bożych słucha i wypełnia je można porównać do człowieka roztropnego, który zbudował swój dom na skale. A tego, kto słów Bożych słucha, lecz nie wypełnia ich można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku - i jego dom runął (por. Mt 7, 21.24-27).
W homilii Ks. Bp Adam Śmigielski powiedział m.in.: „Życie chrześcijańskie, według nauki Chrystusa, nie polega na słownych deklaracjach. Tych słownych deklaracji w życiu ludzkim jest bardzo dużo. Nie muszę przytaczać ile słownych deklaracji jest wtedy, gdy zbliżają się takie czy inne wybory do parlamentu, do władz (…) powiatowych czy innych. Tych słownych deklaracji jest bardzo dużo. Tych słownych deklaracji również jest bardzo dużo i w Ludzie Bożym. Dlaczego? Dlatego, że wielu uważa, że wystarczy odmówić modlitwę – byle tylko ją odmówić (…). Wielu odprawia takie czy inne obrzędy czy litanie, czy modlitwy, ale później już idzie swoją własną drogą (…).
Mamy budować nasze życie na silnym fundamencie. Tym silnym fundamentem jest Prawo Boże (…). Tak dzisiaj się dzieje, że człowiek chce budować swój byt bez Przykazań Bożych.
Czy może być Raj bez Boga?
Ta wolna Europa, ta Europa, o której tyle słyszymy w środkach społecznego przekazu, w swojej konstytucji nie chce słyszeć o Bogu. A więc są tacy, którzy chcą wyeliminować Boga. Jeżeli się wyeliminuje Boga, będzie się eliminowało człowieka.
Brać górnicza doskonale wie, co to znaczy wyeliminować Boga z życia ludzkiego, z życia społecznego (…), z zakładów pracy. Były czasy w naszej rzeczywistości, ja osobiście doskonale te czasy pamiętam – kontynuował Ksiądz Biskup – kiedy usuwano znaki religijne ze szkoły (…), wieszano portrety zbrodniarzy (…), którzy zakuwali człowieka i całą społeczność w łańcuchy niewoli czerwonej”. Głosili oni raj na ziemi: „Tylko bez Boga (…).
Ojciec Święty (…) powiedział, że człowiek bez Boga staje się ruiną. Zobaczcie człowieka, który depcze Prawo Boże. Ten, który depcze Prawo Boże, będzie deptał prawo ludzkie, ten, który przeciwstawia się Bogu, będzie przeciwstawiał się drugiemu człowiekowi (…). Jedynie Bóg jest gwarantem naszego życia”.
Za wstawiennictwem Św. Barbary
Ksiądz Biskup powiedział też, że kiedy przyszedł do Diecezji Sosnowieckiej, która powstała prawie dwanaście lat temu i niemal wszystkie kopalnie jeszcze funkcjonowały: „I zjeżdżałem do jednej, do drugiej kopalni (…), to prawie zawsze widziałem tę figurę Świętej Barbary (…), patronki górników, patronki dobrej śmierci, patronki ludzi, którzy pracują w niebezpieczeństwach życia.
I sobie tak właśnie pomyślałem, że jednak ci górnicy (…) pomimo represji i nacisków, jakie były stosowane w stosunku do nich (…), zachowali swoją wiarę i do tej Patronki się uciekali, dlatego, że widzieli w niej symbol wierności Bogu”.
Świętą Barbarę zamknięto w wieży, by wyrzekła się wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego, ale ona tego nie zrobiła. Skazano ją na śmierć, a katem Świętej stał się jej ojciec: „Święta Barbara przetrwała do dnia dzisiejszego, jako wspaniała Święta (…) i w naszej Ojczyźnie doczekała się budowy przeszło 105 kościołów – już nie licząc ołtarzy, nie licząc najrozmaitszych obrazów, nie licząc figur – ja osobiście od górników otrzymałem wiele figur Św. Barbary i to rzeźbionych w węglu (…). Tworzymy muzeum diecezjalne i tam właśnie będzie cały zestaw tych figur” – będą one świadczyły o tym jak bardzo mocno górnicy są przywiązani do swojej Świętej, jak bardzo cenią sobie jej wyznanie wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego.
Zwracając się do górników Dostojny Celebrans zauważył: „Przychodzicie do tego Kościoła”, ażeby za wstawiennictwem Św. Barbary: „Prosić Boga o błogosławieństwo dla Was, dla Waszych rodzin, dla Waszych kopalni (…). Wy budujecie ten dom <>, na głębokiej wierze”.
Pod koniec Eucharystii słowo podziękowania wyraził Ksiądz Dziekan Stefan Rogula. Następnie prośbę o modlitwę z intencji Ojca Świętego, chorych kapłanów, powołań do stanu kapłańskiego, zakonnego oraz w intencji Ojczyzny przedstawił Ksiądz Biskup Ordynariusz.
Oprac. T. Wilczyński