87 Rocznica Odzyskania Niepodległości
W homilii Ks. D. Piasecki mówił o niepodległości i wolności Polski. Przytoczył też słowa św. Pawła: „Proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe” (Rz 12, 1-2).
W roku odejścia do Domu Ojca Papieża Jana Pawła II Orkiestra zagrała w czasie Mszy Św. „Barkę”, ulubioną pieśń Ojca Świętego. Pod koniec Eucharystii odśpiewano „Boże coś Polskę”.
Później modlitwie przy płycie Nieznanego Żołnierza przewodniczył Ks. D. Piasecki. Następnie głos zabrał Starosta Olkuski Pan Leszek Konarski oraz Pan Burmistrz Olkusza Andrzej Kallista. Kolejnym punktem programu było złożenie wieńców przez Delegacje.

Zmartwychwstała i żyjąca Polska
Po uroczystościach przy płycie Nieznanego Żołnierza odbyła się, dla wszystkich chętnych, Akademia w Domu Parafialnym, zorganizowana wspólnie przez Akcję Katolicką i Komitety Wyborcze LPR, Ruchu Patriotycznego oraz Domu Ojczystego. Spotkanie rozpoczęła Pani Halina Wróblewska, Pełnomocnik tychże Komitetów Wyborczych. Powiedziała ona m.in. (za: „Naszym Dziennikiem” nr 263/2005): „Gdy w 1914 roku zaczynała się I wojna światowa, nikt nie przypuszczał, że zmiecie ona trzy państwa, których sumienie obciążała zbrodnia rozbiorów Polski. Jednoczesny upadek Rosji, Niemiec i Austro-Węgier przybliżył chwilę zmartwychwstania naszej Ojczyzny. To, co dla słabych duchem, dla obojętnej wobec naszej sprawy Europy wydawało się niemożliwe, stało się faktem. Pan Bóg – jedyny Rządca narodów i Władca historii, wysłuchał modlitw kilku pokoleń, przyjął ofiarę życia i trud pracy. 87 lat temu Polska zmartwychwstała! (…). 11 listopada chylimy czoła przed geniuszem polityków, którzy „własnych pożytków zapomniawszy”, potrafili wspólnie i bezinteresownie podjąć służbę dla Narodu. Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, choć pochodzili z różnych zaborów i reprezentowali odmienne orientacje polityczne, tam, gdzie chodziło o sprawy najważniejsze, odkładali na bok interesy partyjne, przedkładając nad wszystko dobro wspólne (…). 87 lat temu powstała do życia II Rzeczpospolita. Pierwsze pokolenie urodzone już we własnym państwie mogło nie tylko cieszyć się niepodległością, ale także – korzystając roztropnie z wolności – stawać się coraz lepszymi Polakami – w każdym wymiarze”.
Pani Wróblewska przypomniała też o udzielonym dzień wcześniej (przez Sejm RP) wotum zaufania dla prawicowego rządu Premiera Marcinkiewicza. Zauważyła, że zostało to nam wszystkim dane od Boga, za wstawiennictwem Ojca Świętego Jana Pawła II. Powiedziala także, iż otrzymała wiele telefonów z gratulacjami z powodu zwycięstwa. Podkreśliła też i apelowała, żebyśmy objęli nowy rząd naszą modlitwą, byśmy również prosili o dalsze wstawiennictwo u Pana Boga naszego Ojca Świętego, by dalej otaczał opieką naszą Ojczyznę i wrażliwość naszych sumień. Dodała również, że patriotyzm jest nam zadany – musimy się więc z tego obowiązku wywiązać.
Później słowo wygłosiła Pani Wincentyna Pawlik, Prezes Akcji Katolickiej przy Olkuskiej Bazylice. Powiedziała m.in., że walka żołnierzy, naszych Rodaków, dawała świadectwo zaborcom i całemu światu, że Polska żyje i że ze zbrodnią rozbiorów nigdy się nie pogodziła. O tym mówiły też, wykonywane podczas Akademii: „Pieśni i wzruszająca poezja tych, co swoje życie składali przez lata wojny na ołtarzu Ojczyzny, z wiarą w Boga i zwycięstwo” – powiedziała Pani Prezes. Utwory poetyckie i pieśni poruszały tematykę religijną i patriotyczną.
Należy podkreślić, że w tym roku Akcja Katolicka obchodzi Dziesiątą Rocznicę erygowania jej w Diecezji Sosnowieckiej. Msza Święta w intencji Akcji Katolickiej i spotkanie odbyły się w Parafii 20 listopada 2005, w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne Akcji Katolickiej.

Tomasz Wilczyński