Święto górników i Świętej Barbary
Na początku Eucharystii Ks. Bp A. Śmigielski wskazał na to, że: Adwent to okres oczekiwania na Jezusa Chrystusa, przychodzącego, „ażeby nas ubogacić Swoim Bóstwem i Swoim Człowieczeństwem”. Św. Paweł (w Rz) woła, żebyśmy byli obleczeni w zbroję jasności, a odrzucili uczynki ciemności.
Czujność i gotowość
W homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na dwa tematy - czuwanie i gotowość: „Czuwanie to jest właściwa postawa każdego chrześcijanina. Chrześcijanin winien mieć oczy otwarte na znaki czasu”, uszy skłonne do słuchania tego, co Bóg do niego mówi – i po znakach czasu powinien rozpoznawać tę przyszłość, która go czeka. Czy my jesteśmy gotowi, by przyjąć Prawdę o przyjściu Chrystusa, o sądzie? Człowiek czuwający, to człowiek trzeźwy, pełniący dobre uczynki.
Ukazując sylwetkę św. Barbary, Patronki górników, Ks. Bp A. Śmigielski powiedział, że ona „ciągle czuwała nad sobą – nad swoim umysłem, nad swoim postępowaniem, nad swoim zobowiązaniem, które dała Chrystusowi”; nie zmusiły jej do odstąpienia od tego zobowiązania ani perswazje, ani groźby, ani wrzucenie jej do wieży z trzema oknami (symbolizującymi wiarę Świętej w Boga w Trójcy Świętej Jedynego), ani tortury, ani też pozbawienie jej życia, co zrobił sam ojciec Św. Barbary. Ona uczy nas wierności Bogu, trwania przy Tym, któremu ślubowaliśmy miłość. Ta wierność oznacza uczciwość tych, którzy sobie ją ślubują – np. małżonkowie. Św. Barbara swą wiernością uczy nas, że człowiek nigdy nie powinien sprzedawać swoich poglądów za cenę łatwizny życia, „nigdy nie powinien odstępować od tej drogi, którą wskazuje Jezus Chrystus”. Ta Święta zachowała tę wierność i jednocześnie była gotowa ponieść największą ofiarę ze swojego życia. I poniosła.
Ksiądz Biskup zwrócił również uwagę na trud pracy górników, którzy narażeni są na największe niebezpieczeństwa. Św. Barbara przypomina im, że nie można nie chodzić drogami Pana. „Ona uczy nas, i Was, drodzy Górnicy, ażebyście byli gotowi, bo nigdy nie wiadomo w jakim czasie Pan przyjdzie. Ewangelia wskazuje nam czasy ostateczne. Ale czas ostateczny dla każdego z nas, to jest moment opuszczenia tego świata (…). Dlatego też bądźmy gotowi”. Bo Pan, gdy przyjdzie przy końcu, w wielkiej chwale i majestacie, będzie sądził całą ludzkość za nasze dobre uczynki kierowane ku każdemu człowiekowi.
Obraz Patronki Górników
Podczas uroczystości obecne były władze miejskie, parlamentarzyści, władze Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” – na czele z Panem Dyrektorem i jego Zastępcami, poczty sztandarowe, górnicy, renciści i emeryci oraz inni wierni. Ks. Bp A. Śmigielski pod koniec Eucharystii pobłogosławił obraz św. Barbary, wypowiadając stosowną modlitwę. Następnie wskazał, że Święta Barbara uczy nas wierności Bogu, Chrystusowi, Krzyżowi i Kościołowi. „Ona jest Świętą aktualnie daną dla ludzi XXI wieku”, gdy wierność zamienia się czasami na nieuczciwość i niewierność. Niech ta wspaniała Patronka - zwłaszcza Wam, drodzy Panowie Górnicy (i wszystkim nam) - zawsze przypomina o tej wspaniałej cnocie wierności. Ksiądz Biskup m.in. życzył też wszystkim, aby ten rok był szczęśliwy i dobry. Uroczystość uświetnił Chór Parafialny pod dyr. Pana Jana Kućmierczyka.
Po Mszy Św. można było zobaczyć maszyny górnicze, ustawione na Rynku. W czasie całych uroczystości upiększała obchody swą grą orkiestra górnicza.
Oprac. Tomasz Wilczyński