Trzecia sesja I Synodu Diecezji Sosnowieckiej
Słowo przed Najświętszą Ofiarą wygłosił Ks. Krzysztof Bendkowski, Wikariusz Biskupi. Powiedział on m.in.: „Jeśli mamy razem wędrować i razem troszczyć się o Kościół Boży na tej sosnowieckiej ziemi, musimy być zakorzenieni i ugruntowani w Jezusie Chrystusie. Otwierajmy się więc coraz mocniej na działanie Zbawiciela, który nas do końca umiłował”. Ks. K. Bendkowski głosił także słowo przed czytaniami mszalnymi i przed wyznaniem wiary.
Następnie, pozdrowił wszystkich zebranych Ks. Bp Ordynariusz. Powiedział m.in., że: „Jest to wielki dar dla nas, że” kolejny raz: „Możemy wspólnie celebrować Eucharystię, podczas naszego pierwszego Synodu Diecezjalnego”.
Nawróćcie się!
Na początku homilii Ks. Bp A. Śmigielski przypomniał słowa z Ewangelii: „Jeżeli się nie nawrócicie, wszyscy zginiecie” (por. Łk 13, 3b. 5b). Zauważył, że to nawrócenie powinno dotyczyć nie tylko zewnętrznych form, ale sposobu myślenia: „A więc nawrócenie dotyka naszej sfery intelektualnej”. Ale także naszej woli. Nie tylko należy zmienić poglądy, ale i postępowanie. Ksiądz Biskup przypomniał też słowa Św Jana: „Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą” (1J 3, 18).
„Bóg przychodzi do nas ze swoimi Łaskami, z Sakramentami (…). On jest bardzo cierpliwy, do samego końca. I czeka na nas, byśmy (…) powoli dochodzili do (…) tożsamości swojej – chrześcijańskiej”, do tego, ażebyśmy coraz bardziej zbliżali się do Boga, który woła do nas: Nawróćcie się! To jest bardzo ważne, ażebyśmy potrafili, w wielu przypadkach, zmienić swój sposób myślenia, patrzenia, ażeby formalizm religijny został zastąpiony przez religię ducha, na którą bardzo silny nacisk kładą wielcy prorocy, zwłaszcza Jeremiasz, Ezechiel. A później sam Jezus Chrystus.
Po homilii wszyscy odmówili synodalne wyznanie wiary.
Na zakończenie Eucharystii Ks. Bp Ordynariusz powiadomił, że 22 października odprawiona została Msza Św. w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, koncelebrowana przez Biskupów polskich, z okazji 26 rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, prosząc również o codzienną modlitwę w intencji naszego Papieża, który: „Przejdzie niewątpliwie do historii jako największy Polak i wielki Mąż Boży naszych czasów, który niezmordowanie głosi Ewangelię Jezusa Chrystusa i wskazuje nam, każdemu z nas, w jaki sposób mamy realizować tzw. nową Ewangelizację. Ksiądz Biskup powiedział też, iż zakończenie I Synodu Diec. Sosnowieckiej ma nastąpić 11 grudnia w Katedrze sosnowieckiej.
Kościół pw. Św. Maksymiliana został udekorowany z okazji Trzeciej Sesji symbolem synodalnym oraz herbem Biskupa Sosnowieckiego.
Obrady rozpoczęte
Po Najświętszej Eucharystii Członkowie Synodu przeszli do kaplicy parafialnej, gdzie odbyły się obrady. Prowadził je Ks. Kanclerz dr Cz. Tomczyk – przewodniczący (Prezydium). Jako pierwszy zabrał głos Ks. dr Włodzimierz Skoczny, mówiąc na temat zmian i korekt do czterech projektów dokumentów synodalnych przedstawionych podczas Drugiej Sesji Plenarnej I-go Synodu Diec. Sosnowieckiej, która odbyła się w Jaworznie, dn. 12 czerwca 2004 r.
Omawiane wówczas dokumenty dotyczyły: 1 – osób świeckich, 2 – życia zakonnego, 3 – sztuki sakralnej, 4 – doczesnych dóbr Kościoła. W dyskusji zgłoszono kilkanaście poprawek, przedstawionych i omówionych na Posiedzeniu Komisji Redakcyjnej Synodu pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza dn. 4 października br.
Ksiądz Rektor przedstawił decyzje co do najważniejszych zgłoszonych uwag. I tak, np. gdy chodzi o 1-szy dokument, wymienienie Akcji Katolickiej (która jest organizacją złożoną ze świeckich, a nie jest org. świecką) w dokumencie w niczym nie deprecjonuje innych ruchów katolickich (sam Sobór w dekrecie o biskupach wyróżnia Akcję Katolicką). Ks. Prob. Karol Malasiewicz zgłosił wiele poprawek, głównie natury stylistycznej (ps. – przytaczane wypowiedzi na temat poszczególnych dokumentów są skrótami przedmiotu i treści omówień, które były wygłoszone na Trzeciej Sesji Synodu; treści dokumentów są zawarte w „Biuletynie Synodalnym” – przypis TW)..
Do dokumentu 2-go nie zgłoszono żadnych uwag. Odnośnie 3-go dokumentu, Ks. Prob. Henryk Januchta zauważył, że w art. 4 należy dopisać słowa: „nadzorowanie i służenie doradztwem”. Ksiądz Biskup uznał tę uwagę za słuszną – ostateczny tekst ma więc brzmienie: zadaniem komisji (budowlanej) będzie nadzorowanie kościelnych inwestycji budowlanych na terenie Diecezji i służenie doradztwem.
W dyskusji nad dokumentem 4 głos zabrał m.in. Ks. Dziekan Sapilewski. W odpowiedzi na jego spostrzeżenia uznano, że sprawa wynagrodzeń pracowników kościelnych (organista, inni pracownicy) pozostaje w kompetencji Rady Ekonomicznej. Wydaje się wątpliwym, czy ujednolicać praktykę w tym względzie czy raczej zachować istniejące zwyczaje (odpowiedź skrócona – przyp. TW). Ksiądz Biskup pozostawił tę kwestię do indywidualnego uznania przez proboszczów, bez podawania ogólnych reguł (warto tu przypomnieć kan. 1286 Kodeksu Prawa Kanonicznego).
W terminie późniejszym nastąpi ostateczna redakcja dokumentów synodalnych i przyjęcie ich przez Ks. Bpa Ordynariusza.
Działalność Duszpasterstwa Ogólnego
Następnie przedstawiono cztery nowe dokumenty. Pierwszy dotyczył duszpasterstwa ogólnego Diecezji Sosnowieckiej. Relacjonował go Ks. dr Karol Malasiewicz (IX dokument z omawianych kolejno na I Synodzie Diecezjalnym).
Należy tu pamiętać, iż: „Jedynym Pasterzem Ludu Bożego jest Jezus Chrystus. Posłany przez Ojca wypełnia misję prorocką, kapłańską i królewską. Ustanowiony przez Chrystusa Kościół jest znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia człowieka z Bogiem oraz jedności całego rodzaju ludzkiego (por. KK 1). W Kościele i przez Kościół Chrystus nadal, aż do końca czasów, zbawia człowieka. Czyni to między innymi poprzez posługę Słowa Bożego, posługę sakramentów i posługę miłosierdzia (…).
Duszpasterstwo to zorganizowana działalność zbawcza Kościoła, polegająca na służbie człowiekowi przez głoszenie Słowa Bożego, sprawowanie Sakramentów (KL 10), posługę miłosierdzia oraz bezpośrednie kontakty z wiernymi, a także na chrześcijańskim świadectwie życia (KDK 9) (…).
Ze względu na zróżnicowanie członków Ludu Bożego istnieją różne rodzaje duszpasterstw specjalistycznych, uwzględniających potrzeby rozmaitych grup wiernych i ich konkretną sytuację społeczno-moralną. Kierownictwo tych duszpasterstw sprawują osoby mianowane przez biskupa diecezjalnego (…).
Samodzielnymi wydziałami duszpasterskimi Kurii, poza Wydziałem Duszpasterstwa Ogólnego, są: Wydział Duszpasterstwa Rodzin, Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, Wydział Katechetyczny, Duszpasterstwo Akademickie” („Biuletyn Synodalny”, nr13 – Październik – 2004, nr 1; 2; 12. par. 1; 13).
Po prezentacji dokumentu odbyło się głosowanie nad jego przyjęciem, którego wynik - pozytywny - ogłoszono pod koniec Sesji /cdn./.
Oprac. Tomasz Wilczyński