Święto górników
Zebranych powitał i wygłosił słowo Ks. Dziekan Stefan Rogula. Następnie pozdrowił wszystkich Ks. Bp A. Śmigielski. Podczas homilii zauważył on m.in., że Św. Barbara, patronująca Górnikom, jest: Tą Patronką, która będzie zawsze niepokoiła sumienie każdego, kto odstępuje od właściwej linii postępowania. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie, tak bardzo pięknym i wspaniałym i w naszej wolnej Ojczyźnie, spostrzegamy pewne negatywne zjawiska, które obrazują nam jak bardzo człowiek zapomina o Bogu. On żąda od nas byśmy świętość realizowali we własnym życiu - czyli że w każdym momencie będziemy opowiadali się za Bogiem, że będziemy respektowali Jego prawa, które są wyrażone w Przykazaniach Bożych, że nasi przedstawiciele w parlamencie będą ustanawiali takie prawa, które nie sprzeciwiają się Prawu Bożemu. Dlatego też wpatrzeni w przykład Świętej Barbary módlmy się o to, ażebyśmy mieli moc i siłę zachowywania Prawa Bożego w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym.
Ksiądz Biskup Ordynariusz powiedział również, że Św. Barbarze postawiono: W naszej Ojczyźnie (…) ponad 106 kościołów, wybudowano masę ołtarzy, a brać górnicza głównie - i ci, którzy pracują w bardzo ciężkich i trudnych warunkach życia - obrali ją za swoją Patronkę (…). Ona reprezentowała (…) postawę bezwzględnej przynależności do Boga. Jak mówi tradycja, była osobą bardzo pilną, wspaniałą. Ojciec jej marzył o tym, żeby wyszła bogato za mąż. Ona miała jednak inne plany i zrealizowała te plany w całej swojej rozciągłości. Poświęciła się Bogu, o czym ojciec nie chciał słyszeć i ostatecznie stał się katem dla swojej córki. Przykład św. Barbary obrazuje tę naukę Jezusa Chrystusa, że nie ma pokoju pomiędzy grzechem a świętością, między miłością a nienawiścią, a także między światłością a ciemnością oraz sprawiedliwością a niesprawiedliwością: Te rzeczywistości nie mogą być pogodzone. Nauka Jezusa Chrystusa jest bardzo jasna (…). Żąda pełnego zaangażowania się i pełnego oddania
Dary ofiarne składali m.in. Górnicy, którzy przynieśli kwiaty, jako symbol miłości do Boga i do Ojczyzny, obraz swojej Patronki Św. Barbary, jak też chleb i wino, jako wyraz trudu i ciężkiej pracy.
Przed błogosławieństwem końcowym, udzielonym przez Pasterza Diecezji, słowa wdzięczności przybyłym wyraził Ksiądz Dziekan S. Rogula. Następnie zabrał głos Ksiądz Biskup. Zwracając się do Górników złożył im życzenia w dniu ich święta oraz zauważył: Wy zawsze pozostaliście wierni Bogu, mimo takich czy innych warunków systemu, który chciał Boga usunąć. Uroczystość została uświetniona przez Orkiestrę.

Oprac. T. Wilczyński