W rocznicę urodzin Jana Pawła II
W dniu papieskich urodzin, podczas programu artystycznego, można było posłuchać prezentacji „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II oraz fragmentów jego wypowiedzi - na temat rodziny, dobra, prawdy, cierpienia, starości i śmierci - w wykonaniu Sekcji Teatralnej MOK oraz w muzycznej aranżacji grupy TRIO BRILANTE. Na koniec wszyscy mogli przypomnieć sobie ulubioną przez Ojca Świętego pieśń „Barka”. Po odśpiewaniu Apelu Ksiądz Dziekan złożył wszystkim podziękowania.
Koncert i „mistyczne wrzaski”
W sobotę 21 maja, od ok. godz. 19.00, z okazji papieskich urodzin, rozpoczętego procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II oraz jako wyraz wdzięczności za dar jego Wielkiego Pontyfikatu, odbył się na olkuskim Rynku koncert zesp. SIEWCY LEDNICY. W jego skład wchodzą muzycy z Poznania, Żywiecczyzny i Podhala („Lednica…”). Zespół przybył do Olkusza bezpośrednio po koncertach dla Polonii w Stanach Zjednoczonych. Grupa śpiewa utwory chrześcijańskie, wykorzystując różne style muzyczne. Od wielu lat współtworzy z Ojcem Janem Górą OP spotkania dla tysięcy młodzieży na polach lednickich. Zespół został bardzo entuzjastycznie przyjęty, zwłaszcza przez olkuską młodzież, która wspólnie tańczyła i śpiewała. Usłyszeć można było m.in. utwory: „Tak, tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham…”, „Przemień nas Panie” czy „Tańcem chwalmy Go” – wielki taniec lednicki – albo pieśń powstała na podstawie jednych z ostatnich słów Ojca Świętego Jana Pawła II – słów, które skierował szczególnie do młodzieży: „Szukałem Was, teraz Wy do mnie przychodzicie”. Przedgrupę stanowił zespół w składzie: Robert Kocjan, Piotr Wilczyński, Jan Kućmierczyk, Monika Dudek oraz perkusista Siewców Lednicy.
W trakcie koncertu połączył się z osobami zebranymi na olkuskim Rynku, poprzez telefon komórkowy, O. Jan Góra. Powiedział m.in.: „Pozdrawiam wszystkich (…) znad jeziora lednickiego”. Ojciec zaprosił nad Lednicę: „Na 4 czerwca (…). Będziemy modlić się razem z Janem Pawłem II i do Jana Pawła II-go - przecież jest to Święty Człowiek (…). Lednica jest dziełem Papieża. I dlatego musimy być razem, ażeby uczyć się jego myśli i iść za jego wskazaniami. Pozdrawiam wszystkich: księży, którzy są z wami i siostry zakonne, ale przede wszystkim młodzież”. Na te słowa wszyscy odpowiedzieli gorącymi owacjami. Ojciec kontynuował: „Bardzo serdecznie dziękuję za wasze mistyczne wrzaski z Olkusza”. Na co zebrani jeszcze głośniej krzyczeli. Ojciec J. Góra dodał: „Entuzjazm dla Chrystusa… . Nie możecie być bierni. Tutaj przepływa główny nurt, tutaj zbiera się kwiat polskiej młodzieży. Czekam na was”.
Jasnogórskie Serce Maryi
Przed Apelem Jasnogórskim powitano Ks. Bpa Adama Śmigielskiego. Po odśpiewaniu Apelu Ksiądz Biskup wygłosił słowo do zebranych. Powiedział m.in.: „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”. Zauważył także, iż w Apelach Jasnogórskich: „Uczestniczył Ojciec Święty Jan Paweł II do końca swojego życia, łączył się z Jasną Górą”. Podczas Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 r. Papież powiedział do młodzieży: „Jestem, jako ten, w którym Bóg złożył swój obraz i swoje podobieństwo. Jestem, jako ten, który odbiera specjalne powołanie od Boga, ażeby budować tu, na ziemi, Królestwo Boże. Nie królestwo na fundamentach czysto ludzkich. Ale na fundamentach tych, które są niezniszczalne, są wieczne”. Te fundamenty to: „Życie i Prawda, świętość i Łaska, sprawiedliwość, miłość i pokój – mówił Ksiądz Biskup. – A więc bez względu na to, czy jestem ubogi, czy bogaty, czy wykształcony, czy niewykształcony, czy jestem bardziej uzdolniony, czy mniej – zawsze jestem Dzieckiem Boga. I we mnie Bóg złożył swój obraz o swoje podobieństwo i stąd płynie wielka godność człowieka – każdego. Ojciec Święty Jan Paweł II wstawiał się za każdym człowiekiem, bez względu na kolor skóry, na opcje polityczne, na wyznania religijne. Zawsze bronił życia każdego człowieka. I to jest właśnie wielkość jego nauczania w stosunku do osoby ludzkiej.
A więc jestem, pamiętam. Pamiętam o Tobie, Matko Najświętsza, któraś stanęła przed przeszło tysiącem lat, kiedy nasz Naród budził się do istnienia, kiedy pierwszy raz Krzyż Chrystusa został wbity w Ziemię Polską. Od tego momentu Matka Boża (…) stanęła obok Krzyża i towarzyszyła, i towarzyszy nam przez całe dzieje Narodu Polskiego, jest zawsze z nami, jest naszą Matką, Jej Serce Duchowe znajduje się w Częstochowie. O tym nie można nam, ludziom trzeciego tysiąclecia, zapominać – że jesteśmy przy Niej, a Ona jest naszą najlepszą Matką.
Czuwam. Czuwam nad sobą. Czuwam nad swoim umysłem. Czuwam nad swoim postępowaniem. Czuwam nad swoimi relacjami z innymi. Czuwam – to znaczy - mieć sumienie (…). Nie możemy się zamykać na ten głos sumienia, który mówi każdemu co należy czynić i czego należy unikać. A więc Maryjo, Królowo Polski, Pani Jasnogórska, w ten wieczór dzisiejszy zebrana młodzież Olkusza i okolic jest przy Tobie, pamięta, czuwa”.
Następnie Zespół zagrał pieśń wykonywaną w 1991 roku w Częstochowie: „Abba Ojcze”, po czym Ksiądz Biskup powiedział, przypominając słowa Ks. Kard. J. Ratzingera – obecnego Ojca Świętego Benedykta XVI - z Mszy św. pogrzebowej Jana Pawła II, że Ojciec Święty patrzy teraz na nas: „Z okna Pana Boga i nam błogosławi. Kochani! podnieście świece do góry (które wcześniej rozdawano – przypis TW). Ojciec Święty Jan Paweł II patrzy na nas z okna Pana Boga i nam błogosławi. I ja w jego imieniu udzielam wam błogosławieństwa… . Pamiętajcie, tam z góry Ojciec Święty Jan Paweł II z okna Pana Boga będzie nam zawsze błogosławił. Módlmy się o jego beatyfikację”.
„Bóg zapłać”
Po tych słowach Siewcy Lednicy zagrali „Barkę”. Do śpiewu przyłączyli się Olkuszanie z zapalonymi świecami w dłoniach. Wśród pięknych dekoracji na olkuskim Rynku wybijał się napis, zawierający jedne z ostatnich słów polskiego Papieża wypowiedziane przed odejściem do Pana, skierowane do młodzieży: „’Szukałem Was, teraz przyszliście do mnie i za to Wam dziękuję’. Jan Paweł II”. A z kolei na długich płachtach materiału umieszczono daty kolejnych Światowych Dni Młodzieży oraz logo każdego z nich.
W imieniu zebranych podziękował Księdzu Biskupowi Ks. Dziekan Stefan Rogula, Proboszcz Olkuskiej Bazyliki. Słowa „Bóg zapłać” powiedzieli wszyscy obecni. Ksiądz Dziekan wyraził też wdzięczność Zespołowi, Ks. Piotrowi Pilśniakowi za jego zaangażowanie w organizację koncertu oraz wszystkim organizatorom. Ksiądz Biskup i Ksiądz Dziekan otrzymali też podziękowania i płyty od zespołu Siewcy Lednicy
Tomasz Wilczyński