Jesteś tutaj

Warsztaty podczas SMDS

SPOTKANIA MŁODYCH DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ - STRONA GŁÓWNA

 

 

Warsztaty podczas SMDS pod hasłem:

„Kultura to wędrówka człowieka ku prawdzie”

Jan Paweł II

PIĄTEK 28 WRZEŚNIA

  • LABORATORIUM TEATRU

Miejsce: TEATR ZAGŁĘBIA, Sosnowiec ul. Teatralna 4 - godz. 10.00 - cena biletu 5 zl.

Spektakl: Monodram o św. Edycie Stein, Spotkanie z aktorką, dyskusja po spektaklu Lekcja Teatralna (oprowadzanie po teatrze, teatr od kuchni)

  • FILM „NIETYKALNI” w kinie „Helios”: seanse o godz. 9.00 i o 11.30 - cena biletu 6 zł.

Zgłoszenia w Wydziale Katechetycznym!!!!!!

SOBOTA 29 WRZEŚNIA

Warsztat artystyczny «.Sacrum i profanum w sztuce”

W ramach warsztatu artystycznego zapraszamy na spotkanie autorskie z artystami Zofią i Stanisławem Wywioł, autorami kopii Jezusa Miłosiernego peregrynującego po naszej Diecezji, pt."Sacrum i profanum w sztuce”

Artyści wprowadzą słuchaczy w świat sztuki na wybranych przykładach malarstwa starych mistrzów i współczesnych artystów, którzy szczególnie zwracają uwagę na sferę "sacrum” oraz wskażą wartości w sztuce "profanum”.

Zaprezentują także własną twórczość.

Zofia Wywioł - uprawia malarstwo sztalugowe, grafikę, projektowanie witrażu, rysunek i projektowanie graficzne. Zdobyła wyróżnienie na konkursach w Jeleniej Górze, Tarnowie oraz I nagrodę w Krakowie, Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą: w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Dani, Kanadzie, Izraelu, Francji i w Watykanie.

Stanisław Wywioł — uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek i projektowanie graficzne oraz projektowanie witrażu. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych, m in. Srebrny medal w Tokio w 1973 r. Od 1998 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1998 r. został odznaczony medalem honorowym w dziedzinie malarstwa, a w 2001 r. - Srebrnym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia. Jego prace znajdują się w wielu zbiorach publicznych i kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą.

Warsztat kaligraficzny

Czy wszystko warto powierzyć drukarce?

Jakie sława potrzebują czasu?

Kiedy pisanie staje się słuchaniem?

Uczestnicy warsztatów, prowadzonych przez Panią Magdalenę Żyłę, będą mieli możliwość za pomocą kaligrafii „odcisnąć” swój własny ślad na kartce papieru. Krojem, którego podstawy poznają w trakcie warsztatów, będzie uncjała - pismo pierwszych chrześcijan, a potem mnichów, którym przepisywano święte księgi od ok. DI do X w.

Uczestnicy: młodzież w każdym wieku, maksymalnie 15 osób.

Podstawowe elementy warsztatu:

  • Krótki wykład na temat historii pisma
  • Prezentacja fotokopii najsłynniejszych manuskryptów chrześcijańskich
  • Nauka pisania zaostrzonym patyczkiem, stalówką na obsadce
  • Nauka pisania gęsim piórem

Magdalena Żyła - polonistka, zafascynowana teologią i sztuką pięknego pisania. Od pięciu lat interesuje się kaligrafią, dzięki której stara się zwrócić uwagę innych na piękno Bożego Słowa i Jego zbawczą, wiecznie żywą moc.

Warsztat teatralny

Dla kogo aktor gra?

Czy gra aktorska to udawanie?

Jak tworzyć prawdę na scenie?

Do poszukiwań prawdy na scenie, a teatru w sobie zaproszeni zostaną uczestnicy warsztatów teatralnych prowadzonych przez Panią Elżbietę Laskiewicz. Zajęcia adresowane są do wszystkich osób, które chcą poprzez teatr rozwijać w sobie wrażliwość na drugiego człowieka, w życiu swobodniej wyrażać swoje myśli i emocje, a na scenie - ukazywać świat wewnętrzny granej przez siebie postaci.

Uczestnicy: młodzież w każdym wieku

Podstawowe elementy warsztatu:

  • wprowadzenie w amerykańską szkołę gry aktorskiej
  • ćwiczenia na wyobraźnię
  • ćwiczenia na wyrażanie emocji
  • zapoznanie z przestrzenią sceniczną
  • tworzenie i prezentacja etiud


 

Pan Andrzej Cieślik - Od 2010 wraz z żoną Małgorzatą prowadzi rodzinę zastępczą, a od 2012 Rodzinny Dom Dziecka. Organizował warsztaty „Siedem sekretów efektywnego ojcostwa”, warsztaty przygodowe - kajakowe na Sanie i Bugu „tato - syn” oraz wyprawy rowerowe dla ministrantów „Od Kalwarii Zebrzydowskiej do Kalwarii Pacławskiej”.Od 17 łat pomaga narzeczonym w przygotowaniu do małżeństwa poprzez kursy przedmałżeńskie, warsztaty weekendowe i poradnictwo rodzinne.

Warsztat bibliino-modlitewny „Biblia — Księgą życia i modlitwy”.

Masz problem z modlitwą? Wyrosłeś z paciorka? - Otwórz Biblię!

Modlitwa to twoja pasja? Chcesz się lepiej modlić?- Otwórz Biblię!

Temat modlitwy cię nie interesuje?                        - Otwórz Biblię!

Jak otworzyć Biblię? Co w niej jest? Gdzie ją w ogóle znaleźć? A może Biblia to twój sprawdzony przyjaciel? - Przyjdź na warsztat biblijny prowadzony przez Panią Grażynę Wronę przeznaczony dla młodzieży.

Uczestnicy: młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna.

Planowane elementy warsztatu:

  • metody aktywizujące
  • praca z Biblią,
  • modlitwa - rozważanie.

Grażyna Wrona - katechetka, absolwentka PAT -u w Krakowie, doktor teologii - specjalizacja biblijna.

Warsztat dla najmłodszych „ Sprawdzian wiary”

Czy klocki mają coś wspólnego z wiarą?

O czym opowiada muzyka słyszana na co dzień w radiu?

W jaki sposób spędzać wolny czas,by rozwijać swoją wiarę?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą uczestnicy warsztatu prowadzonego przez Panią Janinę Lazur, a przeznaczonego dla najmłodszych uczniów klas podstawowych. Przy dźwiękach muzyki, podczas wspólnej nauki i śpiewania piosenek (karaoke), przez rozwiązywanie quizu oraz aktywny udział w grach i zabawach uczestnicy przejdą prawdziwy sprawdzian wiary.

Uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych

Podstawowe elementy warsztatu:

  • zabawy i gry tematyczne;
  • nauka i śpiew współczesnych piosenek mówiących na temat wiary (karaoke);
  • quiz na temat wiary;
  • prezentacja multimedialna oraz rozważanie;


 

Elżbieta Laskiewicz - aktorka Teatru Zagłębia i założycielka teatru „Bart”. Współpracowała z kanadyjskim teatrem polonijnym „Smyk”, Na dużym ekranie zadebiutowała w filmie „Grzeszny żywot Franciszka Buły”. Od ponad dziesięciu lat prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych.

Warsztat dlalektorów

Czy każde słowo czyta się (tak) samo?

Jak odczytać postawę lektora?

Jakim głosem mówi Pan Bóg?

Zapraszamy doświadczonych lektorów, a także wszystkich, którzy chcieliby zostać lektorami, na warsztat prowadzony przez Pana Tomasza Zaróda. Uczestnicy warsztatu dowiedzą się, jak słuchać Boga, by przeczytać każde Jego słowo i jak je czytać, aby zostało usłyszane przez innych.

Uczestnicy: młodzież w każdym wieku Podstawowe elementy warsztatu:

  • ćwiczenia z dykcji i emisji głosu
  • praca nad brzmieniem głosu
  • interpretacja tekstu
  • przekazywanie emocji zawartych w tekście
  • nawiązywanie kontaktu z słuchaczem

Tomasz Zaród - aktor Teatru Adekwatnego w Warszawie. Zagrał w ponad 140 premierach teatralnych. Wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Nagrodą Brandstaettera na Festiwalu Sztuki Słowa - Verba Sacra;

Warsztat psychologiczno-pedagogiczny ..Mężczyzna wiary”

Komu musi zaufać mężczyzna, by inni mogli zaufać jemu?

Czy wszystko w życiu jest wiary-godne ?

Kiedy mężczyzna staje się bohaterem w swoim domu?

Pytania te zadadzą sobie uczestnicy warsztatu zatytułowanego „Mężczyzna wiary”. Prowadzący spotkanie - Pan Andrzej Cieślik - przedstawi uczestnikom postaci Abrahama i Józefa, męża Maryi, ukazując rolę wiary, modlitwy i zawierzenia w życiu mężczyzny. Młodzi chłopcy dowiedzą się także, czego potrzebują, by wzrastać w wierze i dlaczego ich wiara jest w rodzinie szczególnie potrzebna.

Uczestnicy: młodzież męska klas gimnazjalnych i starszych

Janina Lazur - od dziewiętnastu lat prowadzi katechezę szkolną (w szkołach gimnazjalnych, podstawowych a także specjalnych) oraz warsztaty dla nauczycieli w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach. Oprócz nauczania katechezy inicjuje i organizuje Dni Papieskie, prowadzi dla uczniów szkoły podstawowej koło kulinarne, koło piosenki oraz teatr nauczycielsko-uczniowski. Prywatnie szczęśliwa żona i matka dwójki dorosłych już dzieci.

WARSZTATY MUZYCZNE: - zgłoszenia na: sdrns@sdms.pllub 608 50 60 20

Jak służyć śpiewem, a nie koncertować na liturgii? Czym kierować się w doborze pieśni na liturgię?

Jak śpiewać umiejętnie, by nie zrobić sobie krzywdy?

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny powstała by troszczyć się o godne i piękne sprawowanie liturgii. Jednym z przejawów tej troski jest pielęgnowanie muzyki liturgicznej. Ośrodek wydaje śpiewniki oraz płyty z muzyką liturgiczną, a także organizuje warsztaty w różnych miejscach Polski. Zapraszamy na pierwsze, ogólnodiecezjalne warsztaty muzyki liturgicznej organizowane w ramach Spotkań Młodych Diecezji Sosnowieckiej. Warsztaty są przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą pogłębić swą wiedzę i umiejętności dotyczące posługi śpiewem w trakcie mszy świętych. Wykształcenie muzyczne uczestników nie jest wymagane. Uczestnicy warsztatów przygotują czterogłosowe utwory na uroczystą, niedzielną Mszę świętą na zakończenie Spotkań Młodych Diecezji Sosnowieckiej.

Warsztaty poprowadzi Paweł Bębenek - kompozytor, śpiewak i dyrygent, od ponad 20 lat zajmujący się muzyką liturgiczną, związany ze środowiskiem muzycznym przy klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie, autor wielu kompozycji i aranżacji dawnych pieśni kościelnych.

Pomogą mu osoby z wieloletnim doświadczeniem w śpiewie liturgicznym zawiązane z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym. Konferencje na temat muzyki liturgicznej wygłosi dominikanin, o. Tomasz Rojek, pracownik Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, uczestnicy będą jedynie proszeni o zakupienie na miejscu śpiewnika Niepojęta Trójco tom2, w specjalnej, promocyjnej cenie 35 zł. Śpiewnik ten, zawierający ponad 300 utworów na wszystkie okresy liturgiczne, będzie niezbędny nie tylko w trakcie warsztatów, ale okaże się także przydatny w późniejszej posłudze muzyka liturgicznego.

Piątek (28.09.2012r.)

  • Rejestracja uczestników w Szkole Podstawowej nr 11 w Będzinie, rozdanie śpiewników
  • Prezentacja śpiewnika Niepojęta Trójco tom 2
  • Rozśpiewka, ćwiczenia emisyjne
  • Próba w głosach
  • Próba całości
  • Nieszpory
  • Eucharystia w dolnym kościele pw. Nawiedzenia NMP
  • Kolacja
  • Wykład na temat śpiewu liturgicznego

Sobota (29.09.2012r.)

  • Jutrznia
  • Eucharystia w dolnym kościele pw. Nawiedzenia NMP

\

  • Rozśpiewka, ćwiczenia emisyjne
  • Próba w głosach
  • Przerwa na kawę
  • Próba wspólna
  • Przerwa na obiad
  • Marsz dla życia i rodziny w ramach SMDS
  • Wykład na temat doboru pieśni na liturgię
  • Próba wspólna
  • Nieszpory
  • Kolacja
  • Próba wspólna Niedziela (30.09.2012r.)
    • Jutrznia
    • Śniadanie
    • Rozśpiewka, ćwiczenia emisyjne
    • Próba wspólna
    • Przerwa na kawę
    • Próba wspólna oraz podsumowanie warsztatów
    • Przerwa na obiad
    • Wyjście do kościoła pw. Nawiedzenia NMP
    • Próba w kościele
    • Eucharystia na zakończenie Spotkań Młodych Diecezji Sosnowieckiej z udziałem ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka